Bank Respublika və EBRD COP29 çərçivəsində yaşıl kredit sazişi imzalayıb
Azərbaycanın ən böyükkommersiya banklarından biri olan Bank Respublika və Avropa Yenidənqurma vəİnkişaf Bankı (EBRD), BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının TərəflərKonfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Azərbaycanda yaşıl layihələrinmaliyyələşdirilməsi üçün kredit sazişi imzalayıblar.
Kredit, Avropa İttifaqı iləəməkdaşlıq çərçivəsində Kiçik və Orta Biznesin (KOB) Şərqi Tərəfdaşlıq ölkələrindərəqabət qabiliyyətinin və inkluzivliyinin artırılması proqramı çərçivəsində təqdimolunub.
Sazişə əsasən, beynəlxalqmaliyyə qurumu Bank Respublika üçün 3 illik müddətə 7,5 milyon ABŞ dolları məbləğində Azərbaycan manatında (AZN) sintetik kredit ayıracaq. Kredit vəsaitləri ekoloji təmiz texnologiyalar vəistehsal üsullarını tətbiq edən kiçik və orta müəssisələrin dəstəklənməsi üçünistifadə ediləcək.
Qeyd edək ki, saziş çərçivəsində,Bank tərəfindən ayrılan kredit vəsaitlərini enerji səmərəliliyininartırılmasına sərf edən və yaşıl texnologiyalardan istifadə edən sahibkarlara10%-15% həcmində keşbek təqdim edəcək.
"Mikro, kiçik və orta sahibkarlıq iş yerləri yaratmaq və iqtisadiartımı təmin etmək potensialına malikdir və buna görə də bu kredit mühüm birnailiyyətdir. Avropa İttifaqı biznesin dəstəklənməsinə böyük diqqət yetirir –bu, Azərbaycan üçün nəzərdə tutulmuş Avropa İttifaqının İqtisadi və İnvestisiyaPlanının əsas hissəsidir" deyə Avropa İttifaqının AzərbaycanRespublikasındakı səfiri Peter Michalko qeyd edib.
"Bakıda COP29-da olmaqdan vəAvropa İttifaqı və etibarlı tərəfdaşımız Bank Respublika ilə birlikdə kiçik vəorta sahibkarlığı dəstəkləməkdən məmnunam. Birlikdə Azərbaycan üçün dayanıqlı vəinklüziv iqtisadiyyatın əsaslarını gücləndiririk" deyə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) Maliyyə Təşkilatlarıüzrə İdarəedici Direktoru Francis Malige qeyd edib.
"Bank Respublika son iki ildə EBRD tərəfindən Azərbaycanda ticarətinmaliyyələşdirilməsi sahəsində ən yaxşı tərəfdaş seçilmişdir və biz bu sazişibağlamaqla yaşıl texnologiyalar sahəsində də əməkdaşlıq etməyə başlamaqdanolduqca məmnunuq. Bu sazişin ölkəmizdə uğurla keçirilən qlobal tədbir olanCOP29 çərçivəsində bağlanması isə, bizim üçün xüsusilə xoşdur. Cəlb edilən əvvəlkivəsaitlər kimi, bu kreditlər də Azərbaycanda sahibkarlığın dəstəklənməsinə,onların ekoloji təmiz texnologiyalar istifadə etməklə bizneslərini inkişafetdirilməsinə yönəldiləcək. Biz aparıcı dünya maliyyə təşkilatı və eyni zamandayaşıl iqtisadiyyatın maliyyələşdiirlməsi sahəsində qlobal liderlərdən biri olanEBRD ilə olan tərəfdaşlığımızı çox yüksək qiymətləndiririk və göstərdiyi dəstəyəgörə təşəkkür edirik." – deyə «BankRespublika»nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov bildirib.