Bolton: "Putin yaxın iki ay ərzində atəşkəs təklif edə bilər"
Bolton: Ukraynanın yaz hücumu əhəmiyyətli irəliləyişlərə səbəb olmasa, o zaman Rusiya Prezidenti Vladimir Putin yaxın iki ay ərzində atəşkəs təklif edə və dərhal danışıqlara başlaya bilər.
KONKRET.az xarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bunu ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə keçmiş müşaviri Con Bolton deyib.
Onun sözlərinə görə, Çin vasitəçi kimi çıxış edə bilər.
Keçmiş müşavir yazır ki, Putinin əsas rıçaqları Ukraynanın yay hücumunda nisbi uğursuzluğu olacaq.
Con Boltonun fikrincə, bu dövrdə Berlində, Parisdə və hətta Vaşinqtonda siyasi liderlər atəşkəsi qəbul etməyə və danışıqlara girməyə can atacaqlar. O iddia edir ki, Avropada Ukraynaya xaricdən ritorik dəstəyə baxmayaraq, hərbi və maliyyə yardımı ləng, istəksiz, qeyri-adekvat olub. Buna görə də çoxları münaqişəni geridə qoymaq istəyəcək.
Avqustda Ukraynanın xarici işlər naziri Dmitri Kuleba bildirib ki, Ukrayna heç vaxt Vladimir Putinlə danışıqlara razı olmayacaq, çünki ona güvənmirlər. Alternativ olaraq, nazir Rusiya-Ukrayna münaqişəsinə son qoymaq üçün danışıqlara üçüncü tərəfin cəlb oluna biləcəyini göstərib.