"Bu gün Qarabağ ermənilərini düşünən yeganə ölkə Azərbaycandır" - Tural İsmayılov
"Ermənistanın Qarabağ ətrafında başladığı "humanitar fəlakət" şousu bir aydan artıqdır davam edir. Havadarlarının köməyindən istifadə edən ermənilər əllərinə düşən imkandan maksimum istifadə etməklə Azərbaycanın imicinə zərbə vurmağa çalışırlar. Amma dünya birliyi ermənilərin hiyləsini gözəl anlayır. Ermənistan nəyin bahasına olursa-olsun Qarabağ ermənilərinin Azərbaycana inteqrasiyasının qarşısını almağa, birgə yaşayışın qeyri-mümkünlüyünü sübut etməyə çalışır. Ona görə də bir-birinin ardınca təxribatlar törədən Ermənistan öz məqsədinə çatmağa can atır".
Bunu KONKRET.az-a açıqlamasında politoloq Tural İsmayılov deyib.
Bildirib ki, Qarabağda yaşayan erməni vətəndaşlarımızın Azərbaycan cəmiyyətinə inteqrasiyası dövlətimiz üçün əsas hədəflərdən biridir:
"Çünki biz multukultural ölkəyik və erməni əhalisi də digər vətəndaşlarımız kimi Azərbaycan cəmiyyətində sərbəst yaşamalıdır. Əslində bu qədər çoxmədəniyyətli, etnik struktura malik tolerant ölkədə yaşamaq onlar üçün böyük üstünlükdür. Bu gün Qarabağ ermənilərini düşünən yeganə ölkə Azərbaycandır. Nə Ermənistandakı hakimiyyət, nə faşist siyasi müxalifət qüvvələri, nə də Fransa siyasətçiləri reallığın fərqindədir. Onlar başa düşmürlər ki, əslində Qarabağ erməniləri ətrafında qurduqları oyunlar insanların istismar edilməsilə yanaşı, onları siyasi oyuncağa çevirir. Əlbəttə ki, Azərbaycan bu məsələdə öz vətəndaşlarına humanitar yardım göndərir. Azərbaycanın Qızıl Aypara Cəmiyyəti Qarabağ ermənilərinə humanitar yardım göndərməklə özünün niyyətini, humanizmini bir daha nümayiş etdirir".
Politoloq Azərbaycanın bu səmimi addımları fonunda Makronun ölkəmiz əleyhinə növbəti beynəlxalq kampaniyaya başlamaqla bağlı verdiyi açıqlamaları yersiz adlandırıb:
"Həmçinin, Paris və Strasburq şəhərləri merlərinin Ermənistana səfərləri, növbəti təxribatçı addıma cəhd Fransanın mahiyyətini ortaya qoyur. Fransa isə dayanmaq bilmir və regionda vəziyyətin gərgin qalmasında öz maraqlarını ehtiva edir. Bu da bir daha göstərir ki, əslində bu gün Qarabağ ermənilərinə ən çox zərbə vuran qüvvələrdən biri elə Fransa və onun dostlarıdır".