Bu üç əlamət qaraciyər problemindən xəbər verir
Mütəxəssislər qaraciyər problemlərini göstərən üç dəri əlamətini açıqlayıblar.
KONKRET.az xəbər verir ki, qaraciyər xəstəliyi dəridəki dəyişikliklərlə özünü göstərə bilər.
Qaraciyər yağlanması iki növə bölünür: alkoqollu və alkoqolsuz. Bu əlamətlər dəriyə təsir edir.
Mütəxəssislər dəri problemləri ilə qaraciyər xəstəlikləri arasında əlaqə olduğunu bildiriblər. Böyük Britaniya Milli Səhiyyə Xidmətinin hesablamalarına görə, ölkədə hər üç nəfərdən biri qaraciyər yağlanması xəstəliyinin ilkin mərhələsindən əziyyət çəkir. Çox vaxt bu problem simptomları göstərmir, bu da xəstələrin tibbi yardım axtarmasını gecikdirə bilər. Bununla belə, mütəxəssislər xəbərdarlıq edirlər ki, qaraciyər yağlanması xəstəliyi qaraciyərin fibrozuna və nəticədə həyat üçün ciddi təhlükə olan sirroza gətirib çıxara bilər.
Buna görə də, qaraciyər problemlərini göstərə biləcək erkən əlamətlərə diqqət yetirmək vacibdir. Diqqət etməli olduğunuz əsas simptomlar arasında dərinin sarılığı, yüngül sancılar və qaşınmadır. Bu əlamətlər qaraciyərinizin problem yaşadığının ilk əlamətləri ola bilər. Bundan əlavə, qarının sağ yuxarı kvadrantında narahatlıq, iştahsızlıq, qarın ağrısı, ürəkbulanma və ani kilo itkisi kimi digər simptomların olması da narahatlıq doğurmalıdır.
Bəzi hallarda sarılıq, ayaqların şişməsi, yorğunluğun artması, şişkinlik və hətta şüurun pozulması əlamətləri ola bilər. Bu simptomlarla qarşılaşsanız, dərhal həkimə müraciət edin.//Lent.az