Cənubi Qafqazda ABŞ-Rusiya qarşıdurması - Kim qalib gələcək?
Cənubi Qafqazda ABŞ-Rusiya qarşıdurması - Kim qalib gələcək?Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh müqaviləsinin bağlanması üçün iki platforma mövcuddur. Bunlardan biri Qərb, digəri isə Rusiyadır. ABŞ-ın yanaşmasına qısqancıq edən Rusiya Cənubi Qafqazda sülhün bərqərar olmasında maraqlı deyil. Bunun müxtəlif səbəbləri olsa da, hər halda Qərbin dəstəyi ilə aparılan danışıqları daim arxa plana atmaq üçün Rusiya müxtəlif variantlar üzərində iş aparır. Bəzi hallarda öz məqsədinə nail olan rəsmi Moskva Qərbin Qafqaz regionunda mövcudluğuna qarşıdır. 28 il ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən bu dövlətlər ayrı-ayrı siyasi qütblərdə dayansalar da erməni məsələsində mövqeləri eynidir. Dünyanın hər iki nəhəngi Ermənistanın maraqlarını təmin etmək üçün hər cür hiyləyə əl atmaqdan çəkinmirlər. Rusiya isə Cənubi Qafqazda qalmaq üçün hər təxribata hazırdır.
Ümumiyyətlə, Rusiya Qafqaz regionundakı konfiliktlərdə böyük rol oynayır və onların həllində maraqlı deyil. Politoloqlar hesab edir ki, həmin münaqişələrin həll edilməsi Rusiyanın Qafqazı itirməsiylə nəticələnə bilər. Rusiyada isə fərqli düşünürlər.
Bu ölkənin ABŞ-dakı səfir Anatoli Antonov bildirib ki, ABŞ Tbilisi, Suxumi və Sxinvali arasında güc tətbiq etməmək barədə sazişin bağlanmasına şərait yaratmaq əvəzinə, regionda vəziyyəti gərginləşdirir.
Diplomatın fikrincə, Amerika administrasiyası həqiqətən də regionda sülhü təmin etməyə meyillidirsə, o zaman Rusiyaya qarşı ittihamlardan əl çəkməli və sanksiyaları dayandırmalıdır.
Eyni zamanda Rusiya ilə Gürcüstan arasında əlaqələrin nizamlanmasına mane olmamalıdır. Səfirin sözlərinə görə, ABŞ qəsdən 2008-ci il hadisələrinin məsuliyyətini başqasının üzərinə qoyur. Bu yük də faktiki olaraq Gürcüstanın keçmiş prezidenti Mixail Saakaşvilinin üzərinə düşür. Dövlət Departamenti Gürcüstandakı müharibənin 15-ci ildönümü ilə bağlı bəyanat yayıb və Rusiyanı Gürcüstanın ərazi bütövlüyünü pozmaqda ittiham edib.