"Çıxış yolu hərbi əməliyyatlara başlamaqdır" - AÇIQLAMA
Azərbaycan-Ermənistan sərhədində baş verən son hadisə göstərir ki, münaqişənin dinc yolla həllinə müəyyən maneələr var və bu maneələrin isə əsas səbəbkarı Ermənistandır. Humanitar fəlakət adı altında həyata keçirilən təxribatlar, düşmən ölkənin təxribatlarına dünya dövlətlərinin siyasi dəstəyi Azərbaycanın mövqeyinə zərrə qədər təsir etməyib.
KONKRET.az-a açıqlama verən politoloq Tural Əliyev bildirdi ki, reallığı qəbul etməyən ermənilərin müxtəlif təxribatlara əl atmaları gözlənilən idi:
"Azərbaycanın Laçında sərhəd-buraxılış məntəqəsini açması həm qondarma qurum daxilində, həmçinin bəzi beynəlxalq siyasi dairələrdə narahatlıqla qəbul edildi. Bununla onlar müəyyən reallığı görmək məcburiyyətində qaldılar və anladılar ki, Azərbaycan qarşıya qoyulan məqsədə addım-addım yaxınlaşır. Qarabağdakı qondarma regimin fəallaşmasının da kökündə duran səbəblərdən biri budur. Çünki onlar artıq müəyyən prosesləri görür və dərk edirlər ki, onların əvvəlki kimi istəkləri artıq həyata keçmir. İndi onların bir yolu var, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini regiona cəmləşdirib şou yaratmaq. Bu da həm "humanitar fəlakət" , həm də "etnik təmizləmə" iddiası ilə bağlıdır. Artıq humanitar fəlakət şousu da arxa plana keçib, çünki bu, qəbul edilmədi. İndi də etnik təmizləmə variantı üzərində işləyirlər.
Əslində etnik təmizləmə mövzusu buna qədər də mövcud idi. Sadəcə indi çalışırlar ki, daha çox bunu aktuallaşdırsınlar, beynəlxalq media vasitəsi ilə yaymaqla müəyyən dərəcədə Azərbaycana təsir etsinlər. Azərbaycana təzyiq etməklə də qondarma rejimi subyekt olaraq Azərbaycanla qarşı – qarşıya qoymaq və beynəlxalq mexanizmlər vasitəsilə bir növ Xankəndini siyasi mərkəz kimi qəbul etdirmək istəyirlər. Bunu təbii ki, Azərbaycanda da yaxşı başa düşürlər və rəsmi Bakı dəfələrlə bəyan edib ki, qondarma qurumla hansısa bir danışıq mümkün deyil. Yalnız və yalnız Qarabağda yaşayan erməni sakinlərin reinteqrasiya prosesini sürətləndirmək lazımdır. Bildiyimiz kimi, ABŞ-da müəyyən konqresmenlər erməni diasporunun təsiri altındadır və bu sıx bağlılıqdan istifadə edib Azərbaycana təzyiq etməyə çalışırlar. Qarabağda 80-ci illərin sonunda başlayan münaqişə əslində həm Fransa, həm Amerikadakı erməni diasporunun müştərək işi idi. Bu günə qədər də Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi, onlara edilən yardımlar, digər maliyyə dəstəyini birbaşa erməni diasporu həyata keçirilib. Bu baxımdan da hazırda gedən prosesin məqsədi və hədəfi budur ki, Azərbaycana təzyiq etməklə öz çirkin əməllərinə nail olsunlar və çirkin planları həyata keçirsinlər. Bunlar da reallıqla üst-üstə düşmədiyinə görə anlayırlar ki, yeganə çıxış yolu müharibədir. Amma 44 günlük müharibədə üzləşdikləri məğlubiyyət onların işini bir qədər çətinə salır".