Ermənilərin əl-qolu bağlandı – Paşinyanın ikiüzlü siyasəti başqa mətləblərə aydınlıq gətirir
Ermənilərin əl-qolu bağlandı – Paşinyanın ikiüzlü siyasəti başqa mətləblərə aydınlıq gətirirNikol Paşinyanın Qarabağ da daxil olmaqla Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıması barədə bəyanatı Ermənistanda narahatlıq yaradıb və bununla barışmayan siyasi qüvvələrin sayı çoxdur. Paşinyanın şifahi ifadə etdiyi məsələ hələ rəsmi təsdiqini tapmayıb və bunun üçün tərəflər hər hansı sənədə imza atmalıdırlar.
Bu bəyanatı ilə Azərbaycana qarşı ərazi iddiasından əl çəkdiyini deyən Paşinyan, eyni zamanda, Qarabağı Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi tanıyır, məsələnin Azərbaycanın daxili işi olduğunu etiraf edir. Həmçinin, Ermənistanın nəzarətində olan Azərbaycan anklavlarını geri qaytaracaqlarını da təsdiqləyir. Paşinyanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanımasını qəbul edə bilməyən havadarları ermənilərin üzərinə müəyyən məsuliyyət qoyur.
"Paşinyan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyıbsa, bizim əl-qolumuz bağlanıb", – deyirlər.
Bu məsələdə Rusiya ilə Fransanın mövqeyi üst-üstə düşür və həmin ölkələrin siyasi dairələrində Paşinyanın məlum bəyanatı ciddi təhlil edilir. Bəziləri hesab edir ki, Paşinyan verdiyi şifahi bəyanatdan imtina etməlidir. Ermənistanda da bu fikri dəstəkləyən qüvvələrin sayı çoxdur.
Ermənistan Demokratik Partiyasının sədri Aram Sarkisyan bildirib ki, əgər Paşinyan bu addımı atarsa, vəziyyət kökündən ermənilərin xeyrinə dəyişəcək və ATƏT-in Minsk qrupunun dirilməsi üçün zəmin yaranacaq:
"Qarabağın Azərbaycanın bir hissəsi kimi tanınması Ermənistanın Qarabağdan imtinası deməkdir. İndi Qarabağ rəhbərliyi Paşinyandan bəyanatının geri götürülməsini tələb etməlidir. Bu, artıq Qarabağın mövcudluğu məsələsidir".
Hələ rəsmi sənədə qol çəkməyən, sadəcə Paşinyanın şifahi şəkildə bəyan etdiyi Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıması barədə bəyanat, əslində, Ermənistan Baş nazirinin simulyasiyasıdır. Ərazi bütövlüyümüzü tanıyan Baş nazir, eyni zamanda, Azərbaycanın suveren hüquqlarına qarşı hörmətsizlik edir. Paşinyanın ikiüzlü siyasəti özünü bir çox məqamlarda göstərir. Qarşı tərəflə razılaşdırılmadan Laçın sərhəd-keçid məntəqəsinə TIR-ların gətirilməsi və "humanitar fəlakət" oyununa başlaması, Azərbaycandan BMT TŞ-yə şikayət və digər amillər onu göstərir ki, Paşinyanın şifahi dedikləri sadəcə sözdür və həmin sözlərin kağız üzərində təsdiqi üçün Ermənistan qeyri- konstruktiv mövqe tutur.