Ermənistanın Laçın və Kəlbəcəri yenidən işğal etmək planı - İşğalçı ölkə təhlükəli manevrə hazırlaşır
Ermənistanın Laçın və Kəlbəcəri yenidən işğal etmək planı - İşğalçı ölkə təhlükəli manevrə hazırlaşırErmənistan siyasi dairələrində müzakirəyə çıxarılan məsələlərin hamısı Azərbaycanla bağlıdır. Bəzən uydurduqları yalana az qala özləri də inanırlar. Qarabağ münaqişəsini Azərbaycanın başlaması haqqında gülünc yalanı isə ancaq erməni uydura bilər. Özlərini süddən çıxmış ağ qaşıq kimi göstərən ermənilər Azərbaycan ərazilərinin də işğalından xəbərsiz olduğunu deyirlər.
Erməni politoloq Andrias Qukasyanın söylədiyi fikirlər isə onların əsl erməni simasını bir daha ortaya qoyur. Azərbaycan ərazilərini 30 il işğal altında saxlayan Ermənistan törətdiyi cinayətdən boyun qaçırsa da, bu, sadəcə mümkün deyil. Qukasyan və digər erməni siyasət adamları öz auditoryalarına "xırdalayırlar" ki, Azərbaycan ərazilərini Ermənistan deyil, Qarabağın "özünümüdafiə dəstələri" işğal edib. Özünə hörmət edən hər bir siyasətçi bu ifadələri səsləndirəndə ən azı yaxın tarixə nəzər salmalıdır. Deyəsən, özünü daha ağıllı hesab edən Qukasyan 10 noyabr üçtərəfli bəyannaməsindən xəbərsizdir. Həmin bəyannamənin 6-cı bəndində deyilir: "Ermənistan Respublikası 2020-ci il noyabrın 15-dək Azərbaycan Respublikasına Kəlbəcər rayonunu, 2020-ci il dekabrın 1-dək Laçın rayonunu qaytarır. Ağdam bölgəsi və Ermənistan tərəfinin Azərbaycanın Qazax rayonu istiqamətdə nəzarətdə saxladığı ərazilər 20 noyabr 2020-ci il tarixinədək Azərbaycan Respublikasına qaytarılır".
Deməli, Ermənistan Baş nazirinin imza atdığı üçtərəfli bəyənnamə rəsmi sənəddir və Ermənistan da rəsmi olaraq Azərbaycan ərazilərini işğal faktını təsdiq edib. Qarabağ separatçılarının "işğal etdiyi" ərazilərə görə Paşinyan niyə zəhmət çəkib sənədə imza atmalıydı? Sadəcə beynəlxalq aləmdə işğalçılıq damğasından yayınan Ermənistan törətdiyi cinayətləri Qarabağdakı bir ovuc erməninin üzərinə yükləməyə və bununla da məsuliyyətdən yaxa qurtarmağa çalışır. Amma əlahəzrət fakt tamam başqa həqiqətləri diqtə edir.
Ermənistan Baş naziri ölkəsinin işğalçı olmasını 10 noyabr bəyannaməsi ilə rəsmən təsdiq edib. İndi Qukasyan kimi yüzlərlə erməni politoloq and-aman eləsə də Ermənistanın işğalçı olmasını gizlədə bilməz. Erməni cəmiyyətini yalan informasiyalarla aldadan bu tip siyasətçilər, eyni zamanda, revanşist fikirlər də səsləndirirlər. 44 günlük müharibədə darmadağın edilən toplumun nümayəndələri bir qədər də irəli gedərək imkan düşən kimi Laçın və Kəlbəcəri yenidən işğal etməyi və bununla da Qarabağla Ermənistan arasında quru sərhədləri bərpa etməyi planlaşdırırlar.
Deməli, 44 gün ərzində azğın millətin başı tam əzilməyib. Yerdə qalan tör-töküntülər də bundan sonra qırılıb məhv olacaq.