Finlandiya Ukraynaya növbəti hərbi yardım göndərəcək
Finlandiya Ukraynaya növbəti hərbi yardım göndərəcəkFinlandiya Ukraynaya 18-ci hərbi yardım paketini hazırlamağa başlayıb.
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu Finlandiyanın baş naziri Petteri Orpo Kiyevdə mətbuat konfransı zamanı deyib:
"Biz bu həftə qərar qəbul edəcəyik və bu barədə daha ətraflı məlumat veriləcək". Bundan əlavə, Finlandiya Ukraynanın bərpasında fəal iştirak etmək niyyətindədir və əməkdaşlıq planı hazırlayır. Orpo bildirib ki, ölkə yaşıl keçid, təhsil, rəqəmsallaşma və enerji sektorunda öz təcrübəsindən istifadə edir.
Finlandiya Ukraynaya ümumilikdə 1,7 milyard avrodan çox vəsait ayırıb.
Daha əvvəl Finlandiya prezidenti Sauli Niiniste bildirmişdi ki, Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı 2025-ci ildə Finlandiyanın sədrliyi dövründə Rusiya və Ukrayna üçün danışıqlar platformasına çevrilə bilər.
Xatırladaq ki, Finlandiyadan Ukraynaya 17-ci hərbi yardım paketinə digər şeylərlə yanaşı, daha çox zenit silahı və sursat daxil idi. 18-ci hərbi yardım paketində hansı silah növlərinin nəzərdə tutulduğu barədə məlumat verilməyib.