Fransa da yumşaldı - Makron erməniləri məyus etdi
Ermənistanın "humanitar böhran" şousu baş tutmayınca düşmən ölkənin havadarlarının da planları pozuldu. Bəzi Qərb ölkələrinin ssenarisinə uyğun hərəkət edən Ermənistan onların təhriki ilə yük maşınlarını Azərbaycanla şərti sərhəddə göndərdi. Ardınca bir neçə TIR da Fransanın göndərdiyi "humanitar yardımı" Qarabağa çatdırmaq üçün əvvəlkilərin cərgəsinə qoşuldu. Azərbaycanın isə mövqeyi qətidir və heç bir ölkə dövlətimizin iradəsinə qarşı çıxa bilməz.
Bu fikirləri ötən həftə BMT TŞ-nin növbədənkənar iclasında səfir Yaşar Əliyev də səsləndirdi.
Əslində bütün dünya Azərbaycanın haqlı tərəf olduğunu qəbul edir və Azərbaycanın suveren hüquqlarına hörmət etdiyini bildirir. Hətta Ermənistan rəhbərliyi də Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıdığını bildirir. Bununla belə Ermənistan və havadarları öz dediklərindən əl çəkmirlər. İndi onlar Azərbaycana ərazi iddiasını bir tərəfə qoyub, məsələni "humanitar fəlakət və etnik təmizləmə" üzərində qururlar. Dünyaya da guya Azərbaycanın Qarabağda "soyqırım" törətdiyini bəyan etməklə ölkəmizin imicinə zərbə vurmağa çalışırlar.
Dünya ictimaiyyəti isə həqiqəti anlayır və Azərbaycanın humanitar yüklərin daşınması üçün təklif etdiyi alternativ marşrutu dəstəkləyir. Artıq ermənilərin yalan və böhtanlarından cana doyan dünya birliyi onların nə istədiyini anlayır.
Ona görə də erməni yalanları dünyada keçmədiyindən düşmən ölkə reallıqla barışmaq məcburiyyətindədir. Ermənistanın ən yaxın dostu Fransa da həqiqəti qəbul edir və ermənidən daha çox erməni olan prezident Emmanuel Makron da ritorikasını bir qədər yumşaldıb.
"Le Pointe" nəşrinə müsahibə verən Makrona jurnalistin: "Qarabağda baş verənləri "soyqırım" adlandırmaq olarmı?" sualına Fransa prezidentinin cavabı erməniləri qane etməyib.
"Mən bu termini tələsik işlətməkdən çəkinərdim", – deyən Makron eyni zamanda Ermənistana da mesaj verib. Bununla Makron dolayısı ilə Qarabağda soyqırım-filan yoxdur və təklif olunan marşrutlardan istifadə olunmalıdır deyib.
Qarabağdakı qondarma qurumun rəhbərliyi də Ağdam yolundan istifadə olunacağını bildirib. Deməli, Azərbaycanın haqlı tələbi qarşısında geri çəkilən düşmənin təklifi qəbul etməkdən başqa çarəsi qalmayıb. Bununla da Qarabağ ermənilərinin Azərbaycana reinteqrasiyası mərhələ-mərhələ həyata keçiriləcək.