İki ölkə arasında GƏRGİNLİK: Hindistan əyaləti xəritədə Çin ərazisi kimi göstərildi - FOTO
İki ölkə arasında GƏRGİNLİK: Hindistan əyaləti xəritədə Çin ərazisi kimi göstərildi - FOTOHindistanın şimalındakı Arunaçal-Pradeş ştatı və sərhədyanı Aksai bölgəsi Pekində dərc edilmiş yeni coğrafi xəritədə Çin ərazisinə daxil edilib.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə "Press Trust of India" agentliyi məlumat yayıb.
Qeyd olunub ki, xəritə bazar ertəsi Çinin Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən yayımlanıb.
"Hindistan Çinin ilk dəfə etdiyi bu cəhdi qəti şəkildə rədd edir. Arunaçal-Pradeş Hindistan ərazisinin ayrılmaz hissəsidir. Adların dəyişdirilməsi cəhdləri bu reallığı dəyişməyəcək", – deyə Hindistan Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Arindam Bağçi bildirib.
Məlumata görə, yeni Çin xəritəsində həmçinin Tayvan və Cənubi Çin dənizinin böyük hissəsi ÇXR ərazisi kimi göstərilib.
Xatırladaq ki, Himalay dağlarında Hindistan və Çin arasında demarkasiya edilmiş sərhədin olmaması (iki ölkə faktiki nəzarət xətti ilə ayrılır) onilliklər ərzində gərginlik mənbəyi olub. 1959-cu ildə Hindistan Çin tərəfinin Arunaçal-Pradeş əyalətinin bir hissəsini ələ keçirdiyini elan edib. 1962-ci ildə Hindistan-Çin silahlı qarşıdurması nəticəsində Hindistana məxsus təxminən 38 min kvadratmetr ərazi Çinin nəzarətinə keçib.
2020-ci ilin may ayında iki ölkənin sərhədindəki dağlıq Ladax bölgəsində ağır toqquşmalar baş verib. Hindistan və Çin əraziyə ağır artilleriya, tanklar və təyyarələr göndərib. Keçən il hərbi və diplomatik səviyyədə danışıqlardan sonra Pekin və Yeni Dehli qoşunların sərhəd xəttindən qarşılıqlı şəkildə çıxarılmasına başlayıb.