İrəvan müharibə hazırlığına başladı: "Bu silahlar Azərbaycana qarşı tuşlanıb"
İrəvan müharibə hazırlığına başladı: Ermənistan və Azərbaycan arasında sülh sazişinin imzalanması prosesi dalana dirənməyib. Ermənistan parlamentinin spikeri Alen Simonyanın səsləndirdiyi bu fikirlər birmənalı qarşılanmayıb. Belə ki, Simonyanın timsalında Ermənistan bir tərəfdən sülhdən danışır, amma o digər yandan sərhədə qoşun yığır, silahlanır, atəşkəsi pozur və təxribatlara əl atır. Bəs görəsən, Ermənistanın məqsədi nədir? İrəvan sülh imzalamaq, yoxsa yeni müharibəyə başlamaq istəyir?
Mövzunu KONKRET.az-a şərh edən politoloq Zeynal Əmrəliyev bildirib ki, Ermənistan tərəfi hazırda ikili oynayır:
İrəvan müharibə hazırlığına başladı: "İrəvan bir tərəfdən sülhə hazır olması haqda bəyanatlar verərək Bakını və dünyanı aldatmağa çalışır, digər tərəfdən isə sərhədə qoşun yığır. Bu müddət ərzində Ermənistan Fransa və Hindistan vasitəsilə çox güclü şəkildə silahlanıb. Hazırda həmin silahlar sərhəddəki təxribatların törədilməsində istifadə olunur. Yəni həmin silahlar Azərbaycana qarşı tuşlanıb. Bir müddətdir ki, təxribatlar həyata keçirilir. Hərçənd Ermənistan tərəfi bildirirdi ki, bu təxribatlar onların işi deyil. Hətta baş nazir Nikol Paşinyan sərhəddə atəşkəsi pozmamaq haqda tapşırıq da verdiyini açıqlayıb. Bu zaman, Paşinyan niyə öz müdafiə nazirinə atəşkəsi pozmamaq əmri verir?. Bu, ziddiyyətdir və bir daha İrəvanın mahiyyətini ortaya qoyur. Onlar Azərbaycanı provakasiyaya çəkərək müharibəni alovlandırmaqla məşğuldurlar. Əgər bölgədə yeni bir müharibə baş versə, bu, Ermənistan üçün fəlakətlə nəticələnəcək. Azərbaycan öz gücünü ortaya qoyacaq və düşməni məhv edəcək. Hər halda Simonyanın fikirləri kifayət qədər düşündürücüdür. O, açıq-aşkar şəkildə Ermənistanın ikiüzlülüyünü, simasızlığını nümayiş etdirir. Bir tərəfdən müharibə istədiyini açıq büruzə verən dövlət, digər yandan sülhlə bağlı bəyanat səsləndirir. Bu da Ermənistanın yalançı mahiyyətini ortaya qoyur. Təəssüf ki, Paşinyan öz sələflərinin siyasətini davam etdirir və xarici havadarlarından dəstək alaraq onların sifarişlərini yerinə yetirir. Bu, narahatedici məqamdır və Ermənistana yaxşı heç nə vəd etmir".