Melkonyan: "Ermənilərin gözləntiləri özünü doğrultmayacaq"
"Nyu-Yorkda BMT TŞ-nin növbədənkanar iclasında ermənilərin gözləntiləri özünü doğrultmayacaq".
KONKRET.azxəbər verir ki, bunu erməni politoloq Sergey Melkonyan deyib. O, Teleqram kanalında Ermənistanın cəhdinin mənasız olduğunu yazıb. Melkonyan gözləntilərin özünü doğrultmayacağı səbəblərini belə izah edib:
1. Qarabağdakı vəziyyətə görə oxşar görüşlər artıq planlaşdırılıb. Buna baxmayaraq, bəyanatların və müzakirələrin mətnləri bir sıra ölkələr, o cümlədən Böyük Britaniya, Albaniya və başqa ölkələr tərəfindən artıq redaktəyə məruz qalıb.
2. Təhlükəsizlik Şurasının 5 daimi üzvündən yalnız Fransa Azərbaycanın mövqeyini birmənalı tənqid edib. Digər tərəflərin Bakıya təzyiq göstərmək istəmədiyini nəzərə alsaq, görüş zamanı sərt mövqe gözləmək də lazım deyil.
3. Bəyanatların və ya qətnamələrin qəbulu TŞ üzvləri arasında konsensus yolu ilə mümkündür. Bu gün bir tərəfdə Rusiya və Çin, digər tərəfdə isə ABŞ, Fransa və Böyük Britaniya var. Ümumi mətnlə razılaşmaq çətin olacaq.
4. Şuranın 10 qeyri-daimi üzvü (Albaniya, Braziliya, Qabon, Qana, Malta, Mozambik, BƏƏ, İsveçrə, Ekvador və Yaponiya) arasında yalnız 2 ölkə – BƏƏ və Malta ilə diplomatik iş aparılıb. Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi yuxarıda qeyd olunan ölkələrin diplomatları əvəzinə faktiki olaraq Xorvatiya, Macarıstan, Belçika, İrlandiya, Kipr, Yunanıstan, İspaniya və Litvadan olan həmkarlarını Qarabağdakı vəziyyətlə bağlı məlumatlandırıb.
5. Yekun mətn qəbul ediləcəyi təqdirdə, orada "Azərbaycanın tərkibində olan Qarabağ" ifadəsi təsbit ediləcək.
Göründüyü kimi, Ermənistanın bu cəhdi də nəticəsiz qalacaq və düşmən ölkə diplomatik sahədə də məğlub olacaq. Amma bununla belə Ermənistanın təxribatlarından əl çəkəcəyi ağlabatan deyil. Diplomatik sahədə uduzan ermənilər yenidən burunlarını hərb meydanına soxmağa çalışacaqlar. Orada da başları əziləcək.