Müharibə tələsi - Ermənilər son hiyləyə ƏL ATDI - TƏHLİL
Müharibə tələsi - Ermənilər son hiyləyə ƏL ATDI - TƏHLİLSon günlərin əsas müzakirə mövzusuna çevrilən Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin növbəti Brüssel görüşü başa çatar-çatmaz Ermənistan mətbuatında çaxnaşma höküm sürdü. İqtidaryönlü politoloqlar susmağa üstünlük versələr də, digərləri fərqli mövqelərdən çıxış etməyə başladılar. Çıxışların əsas xəttini təxribatçı bəyanatlar və erməni cəmiyyətində ruh düşkünlüyünə səbəb olan siyasi analizlər təşkil edirdi. Brüssel görüşünü və Avropa İttifaqının prezidenti Şarl Mişelin çıxışını fərqli mövqedən şərh etməyə çalışan erməni siyasi ekspertlər danışıqları Ermənistanın növbəti diplomatik məğlubiyyəti kimi dəyərləndiriblər.
Bəziləri isə guya Azərbaycanın Qarabağda müharibəyə başlaması iddiası ilə çıxış edib. Ermənistanın Təhlükəsizlik Xidmətinin keçmiş rəisi David Şahnazaryan bir qədər irəli gedərək Rusiyanın dəstəyi ilə Azərbaycanın regionda başlayacağı müharibə haqqında danışıb.
Əslində Şahnazaryanın sərsəmləməsi xüsusi metoddur. Yeni müharibəyə bağlı "həyəcan siqnalı" siyasi manipulyasiyadır və diqqəti regiona cəlb etmək məqsədi daşıyır. Müharibənin başlamasını arzulayan ermənilər yalnız savaş olacağı təqdirdə hazırkı danışıqların motivini dəyişdirilməsinin mümkünlüyünü düşünürlər.
Ona görə də müharibənin alovlanmasında maraqlıdırlar. Azərbaycanı yeni müharibəyə hazırlaşmaqda ittiham edən erməni ekspertlər yaxşı anlayırlar ki, hazırkı vəziyyət Azərbaycan üçün qəbulediləndir.
Beynəlxalq təşkilatların və Qərbin Azərbaycanın suveren hüquqlarını müdafiə etməsi ermənilərin planlarına uyğun olmadığından onlar qarşı tərəfi provakasiyaya çəkməklə Azərbaycanın mövqeyinə zərbə vurmaq niyyətindədirlər. Ermənilər müharibənin onlara gətirəcək bəlanın fərqində deyillər. Azərbaycanın siyasi mövqelərinin zəiflətmək üçün dağıdıcı müharibənin onlara vuracaq ziyanın fərqində olmayan ermənilər hesab edirlər ki, müharibə başlayacağı təqdirdə Azərbaycan geri addım atacaq və öz mövqeyində dəyişiklik edəcək. Onlar yenə vaxt qazanmaq, reinteqrasiyanı ləngitmək, regionda rusların köməyindən istifadə edib bir qədər güclənmək niyyətindədirlər.
Amma Qarabağ ərazisindən qeyri-qanuni erməni silahlı qüvələrinin çıxarılmasında Azərbaycanın mövqeyi qətidir və yaxın vaxtlarda silahlı birləşmələr ərazilərimizi tərk etməlidirlər.
Gündəmi çaşdıran Şahnazaryan və digər erməni ekspertlər isə sülhə mane olmaq, danışıqları pozmaq üçün yeni planlar düşünürlər. Azərbaycanın ünvanına hər cür ittihamlar səsləndirən ermənilər əslində regionda baş verən reallığı tam anlayır və sadəcə möcüzənin baş verəcəyinə ümid edirlər. Amma onların gözlədiyi ümid çoxdan ölüb.