Novruz bayramını öz evində qeyd edən keçmiş köçkünlərin sayı açıqlanıb
Novruz bayramını öz evində qeyd edən keçmiş köçkünlərin sayı açıqlanıbBu il Novruz bayramını öz evində qeyd edən keçmiş məcburi köçkünlərin sayı məlum olub.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsindən APA-nın sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı çərçivəsində bu günədək, müasir tələblərə uyğun olaraq bərpa edilən və yenidən qurulan beş yaşayış məntəqəsi üzrə keçmiş məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qayıdışı həyata keçirilib.
Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı çərçivəsində bu günədək Füzuli şəhərinə 596 ailə (2245 nəfər), Laçın şəhərinə 451 ailə (1705 nəfər), Zəngilan rayonunun Ağalı kəndinə 175 ailə (871 nəfər), Tərtər rayonunun Talış kəndinə 20 ailə (90 nəfər), Laçın rayonunun Zabux kəndinə 211 ailə (808 nəfər) olmaqla, ümumilikdə 1453 ailənin (5719 nəfər) köçürülməsi həyata keçirilib. / azxeber.com