Oskanyan Paşinyanı sülh müqaviləsindən imtina etməyə çağırır - Ermənistan ciddi təhlükə astanasında
Oskanyan Paşinyanı sülh müqaviləsindən imtina etməyə çağırır - Ermənistan ciddi təhlükə astanasındaUzun müddət Ermənistanın xarici siyasətinə rəhbərlik edən Vardan Oskanyan son vaxtlar daha da fəallaşıb. Əsasən, "Facebbok" sosial şəbəkəsini özünə tribuna seçən Oskanyan mütəmadi olaraq Ermənistanın xarici siyasətini analiz edir və Paşinyanın mövqeyinə öz iradını bildirir. İctimai rəyə hesablanan bu açıqlamalar məqsədli şəkildə tirajlanır. Özünü ağıllı diplomat kimi təqdim edən Oskanyan hakimiyyətdən xüsusi səlahiyyət tələb edir və danışıqlarda Ermənistanı öz diplomat dəstəsilə təmsil etmək niyyətindədir.
Analoqu olmayan təklif bir qədər bəsit görünür və Oskanyanın dövlət içində dövlət yaratmaq cəhdi açıq-aydın hiss olunur. Lakin hakimiyyətin ironiya ilə yanaşdığı bu təkliflər sadəcə qoca bir adamın sayaqlaması kimi qəbul edilir. Oskanyan isə dayanmaq bilmir.
O, dünən özünün "Facebook" səhifəsində yazdığı açıqlamaları ilə yenidən gündəmə gəlib:
"Hələ də həll olunmayan Ermənistan – Azərbaycan münaqişəsində biz ermənilərin əlində yalnız bir vasitə var. Bu da sülh müqaviləsindən imtina etməkdir. Təbii ki, bu rıçaq xeyli zəifləyib, çünki Ermənistanın hakimiyyət orqanları hansı sənədi imzalayacaqlarını əvvəlcədən bəyan ediblər. Onlar artıq Qarabağın Azərbaycanın bir hissəsi olduğunu əvvəlcədən bildiriblər. Amma bütün bunlara baxmayaraq, həmin bəyənatların hüquqi əsası yoxdur. Çünki hər şey şifahidir, yazılı şəkildə öz əksini tapmayıb. İndi həmin variantlardan maksimum istifadə etmək imkanımız qalır. Ancaq bundan elə istifadə etməliyik ki, yeni bir müharibəyə səbəb olmasın. Bu imkandan istifadə üsulu ciddi təhlükələr ehtiva edir, müharibə ehtimalı günü-gündən artır. Açığı, Nikol Paşinyanın nə düşündüyünü bilmirəm. Siyasi şərhçilər onun heç vaxt sülh müqaviləsinə imza atmayacağını, bəziləri isə bir gün əvvəl imzalamağa tələsdiyini deyir. Hər halda hesab edirəm ki, Paşinyan üçün belə bir sənədi imzalamaq asan olmayacaq. Ona görə də mən sadəcə xahiş edirəm, yalvarıram ki, bugünkü danışıqlara yanaşmanı dəyişin. Ermənistan ciddi təhlükə astanasındadır".
Daha sonra BMT TŞ-də heç bir sənədin qəbul edilməməsinə toxunan keçmiş XİN başçısı bunu Ermənistan üçün çox ciddi məğlubiyyət adlandırıb. TŞ-dən gözləntiləri böyük olan erməni xalqının dünya birliyindən rədd cavabı alması Oskanyanı qayğılandırır:
"Erməni cəmiyyəti ümidlərlə BMT Təhlükəsizlik Şurasının növbədənkənar iclasını gözləsə də, toplantı bizim üçün məyusluqla başa çatdı. Heç bir qətnamə və ya bəyanat qəbul olunmadı. Bundan sonra da Azərbaycanı Laçın yolunu açmağa məcbur edəcək qətnamənin olub-olmayacağı sual altındadır".