Paşinyan Putinə müharibə elan etdi - Ermənistan ÇALXALANIR
"Nikol Paşinyan, sadə dillə desək, Moskvaya və şəxsən Rusiya Federasiyasının prezidenti Putinə müharibə elan etdi".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu özünün Facebook səhifəsində Ermənistan parlamentinin keçmiş deputatı Andranik Tevanyan yazıb. Bildirib ki, Ermənistan bu ratifikasiyadan müsbət heç nə əldə etməyəcək. Bunun müqabilində Ermənistan-Rusiya münasibətləri məhv olacaq:
"Rusiya ilə Qərb arasında kəskin münaqişə şəraitində Roma Əsasnaməsinin ratifikasiyası ölkəmizi Rusiya ilə münaqişənin fəal iştirakçısına çevirir. Bunun nəyə gətirib çıxara biləcəyini təxmin etmək çətin deyil".
Rəsmi Moskva isə Ermənistanın bu addımına sərt reaksiya verib. Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov bildirib ki, Ermənistan dost dövlətdir, lakin indi Moskvanın İrəvana əlavə sualları var.
"Biz əlbəttə ki, istəməzdik, prezidentin Ermənistana səfərini ləğv etmək məcburiyyətində qalaq. Ermənistan bizim müttəfiqimiz və tərəfdaşımızdır, bizi qardaş xalqla çox şey birləşdirir".
Peskov Ermənistanın Moskva ilə İrəvan arasında Roma Statutuna dair ikitərəfli saziş bağlamaq təklifinə də münasibət bildirib. Onun sözlərinə görə, sənəddə yalnız erməni tərəfinin rəyi var. Diplomatlar bu vəziyyətdən çıxış yolu axtarırlar:
"Ermənistanda dövlət qanunları beynəlxalq aktlardan necə üstün ola bilər, onlar xüsusi şərtlər təmin edə bilərmi? Fakt fakt olaraq qalır – Ermənistan Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsini (BCM) tanıdı. BCM-in prezident Putinə qarşı qərarını qanunsuz və etibarsız hesab edirik", – deyə Peskov bildirib.