"Qarabağ əldən getdi, Ermənistanı qurtarmalıyıq" - Surenyansdan açıq ETİRAF
"Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın hakimiyyətdən uzaqlaşdırılması "Qarabağı xilas etməyəcək", lakin ən azı Ermənistanı xilas etmək mümkün olacaq.
KOMNKRET.az xəbər verir ki, bu barədə erməni politoloq Suren Surenyants Facebook səhifəsində yazıb.
"Bu gün Qarabağ subyektivliyin bütün komponentlərini itirib. İndiki şəraitdə siyasi muxtariyyəti nəzərdə tutan istənilən variantı müzakirə etmək mənasızdır. Kobud desək, bizim qırmızı xətlər yaratmaq üçün resurslarımız yoxdur. İndi ermənilərin Qarabağda yaşamaq hüququndan danışmaq olar. Bu sualı birbaşa Rusiya tərəfi qarşısında qaldırmaq lazımdır", – Surenyants qeyd edib.
O, bildirib ki, Rusiyadan verilən təkliflər çox pisdir, lakin Bakı onları qəbul edərsə, heç olmasa, ermənilərin yaşamaq hüququna zəmanət verilər:
"Rusiyanın təkliflərini tənqid etmək asandır. Zaman və beynəlxalq kontekst bizim əleyhimizə işləyir. Əgər indi siyasi həll yolları tapılmasa, onda iki-üç aydan sonra biz daha yüksək bədəl ödəməli olacağıq".
Surenyants hesab edir ki, Rusiya sülhməramlı missiyası öz mandatını həyata keçirmir: