Qırğızıstan Qazaxıstanı ittiham edir: Sərhəddə GƏRGİNLİK
Qırğızıstan Qazaxıstanı ittiham edir: Sərhəddə GƏRGİNLİKQazaxıstan Qırğızıstanla sərhəddə yük maşınlarının yoxlanışını sərtləşdirməklə Avrasiya İqtisadi İttifaqının fəaliyyət prinsipini pozur.
KONKRET.azyerli KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Qırğızıstanın iqtisadiyyat və ticarət nazirinin müavini Nazarbek Malayev deyib.
Onun sözlərinə görə, hazırkı vəziyyət sistemlidir, qonşu respublikanın hakimiyyət orqanları isə hər dəfə Qırğızıstandan gələn yük maşınlarının keçidini ləngitmək üçün müxtəlif səbəblər tapırlar.
"Sahibkarlarımız böyük itkilər verir və tərəfdaşlar qarşısında öhdəliklərini vaxtında yerinə yetirə bilmirlər. Yüklər arasında tez xarab olan və vaxtında çatdırılmaması böyük maliyyə itkiləri ilə nəticələnən məhsullar da var", –  deyə nazir müavini qeyd edib.
Malayev əlavə edib ki, sərhəddə gərgin vəziyyət avqustun 20-dən Qazaxıstanın rəsmi xəbərdarlıq etmədən keçid məntəqələrindən nəqliyyat vasitələrinin keçməsini məhdudlaşdırdıqdan sonra müşahidə olunur. Bu səbəbdən Qırğızıstan tərəfində 500-ə qədər yük maşını növbəyə durur.
Avqustun 24-də Bişkekin təşəbbüsü ilə Avrasiya İqtisadi Komissiyasının işçi qrupu yaradılıb, energetika və infrastruktur naziri Arzıbek Kojoşev sədr təyin edilib.
Məlumata görə, monitorinq qrupunun nümayəndələri vəziyyəti yerindəcə qismən öyrəniblər. Məsələ burasındadır ki, onlar Qazaxıstana gedib yük maşınlarının sıxlığının səbəblərini yerli məmurlardan öyrənə bilməyiblər.
Belə ki, sərhədçilər komissiyanı ölkəyə buraxmayıblar, çünki qrup üzvlərinin səfəri ilə bağlı sənədlər onlara daxil olmayıb. "Ak-Tilek" məntəqəsində isə yalnız avtomobillərin keçməsinə icazə verilib.
Kojoşev vurğulayıb ki, müvafiq sənədlər hər iki ölkənin hökumətlərinə operativ şəkildə çatdırılıb.
Son məlumatlara görə, Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev Nazirlər Kabinetinə Qazaxıstan-Qırğızıstan sərhədindəki keçid məntəqələrində yaranmış vəziyyəti həll etməyi tapşırıb.
Qeyd olunub ki, Qırğızıstan-Qazaxıstan sərhədində yük maşınlarının növbəsi avqustun 20-dən artmağa başlayıb. Keçid məntəqəsində ilişib qalan sürücülər tıxacın səbəbləri ilə bağlı müxtəlif versiyalar irəli sürüblər. Onlardan birinin sözlərinə görə, qazax sərhədçiləri yük maşınlarında narkotik axtarır. Digər sürücü isə bildirib ki, yük maşınlarının keçməsinə icazələrin gecikməsi Qırğızıstanın qonşularına suvarma suyunun verilməsini dayandırması ilə bağlıdır.