Rəsmi Paris sülhə əngəl olmaq üçün yeni planını işə saldı - AÇIQLAMA
Cənubi Qafqazda yenidən münaqişənin alovlanmasında maraqlı tərəflər var. Bu məsələdə Fransa daha fəaldır və Ermənistana hərbi-siyasi dəstək verməkdə davam edir. Ermənistanın "humanitar böhran" ssenarisinin əsas müəlliflərindən olan Fransa ötən həftə BMT-də Ermənistanın mövqeyini dəstəkləsə də, məqsədinə nail ola bilmədi və Təhlükəsizlik Şurasında heç bir sənəd qəbul edilmədi. Yenidən israr edən Fransa Azərbaycan əleyhinə qətnamə qəbul etmək üçün BMT-yə müraciət edib.
Fransanın "Le Figaro" jurnalının dərc etdiyi yazıya KONKRET.az-da münasibət bildirən Qabil Hüseynli qeyd edib ki, bu, Fransanın aranı qatmaq üçün yeni səyləridir.
Rəsmi Paris sülhə əngəl olmaq üçün yeni planını işə saldı - AÇIQLAMA"Fransa prezidenti BMT-yə yenidən müraciət edib, Azərbaycana qarşı cəza tədbirləri görülməsi ilə bağlı qətnamə təklif etmək niyyətindədir. İndi bu məsələ Bərdə görüşünü müəyyən qədər gecikdirir. Çünki son günə qədər Bərdədə tərəflər arasında görüş olmalı və müəyyən kompromislər baş tutmalıydı. Amma Fransa tərəfinin pozucu hərəkətləri ucbatından Xankəndi separatçıları arasında tərəddüdlər yaranıb və bu səbəbdən də hələ ki, Bərdə görüşünün baş tutması ləngiyir".
Qarabağ separatçılarının Ağdam yolundan yüklərin daşınmasına razılıq verməsini reallıq adlandıran Qabil Hüseynli onların başqa çıxış yollarının qalmadığını bildirib:
"Bu, reallıqdır və Arayik Arutyunyan da bu xətti müdafiə edir. Ağdam – Xankəndi yolu ilə ağır yüklərin daşınmasına razılıq verə biləcəklərini bildiriblər. Amma şərt qoyurlar ki, Laçın yolu da işləməlidir, ərzaq məhsulları Laçın yolundan daşınmalıdır. İddia edirlər ki, bu şərtlər daxilində konsensusa gələ bilərlər".
Dünən hökumətin iclasında Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyanın Azərbaycan tərəfə təkliflər göndərməsilə bağlı açıqlamasına toxunan politoloq həmin təkliflərin nədən ibarət olduğunu təxmin edir:
"Sülh yaratmaq prosesində ən mühüm məsələ sərhədlərin delimitasiyasıdır. Bu məsələ ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, amma son nəticəyə gəlinməyib. Bunun üçünsə hələ uzun zamana ehtiyac var. Kommunikasiyaların açılması məsələsində də müəyyən məsafə qət edilib. Əldə edilən razılaşmalar bir qədər ümidvericidir. Amma Laçın yolu məsələsində Ermənistan yeni təkliflər irəli sürmək istəyir. Onlar hesab edir ki, Laçın yolu daima açıq olmalı və həmin yolda sərhəd-buraxılış məntəqələri qoyulmamalıdır. Üstəlik, Azərbaycan vətəndaşı olmayan şəxslərin Azərbaycana gəlişi zamanı viza sisteminin tətbiq ediləməsi barədə fikirləri də Ermənistanda narahatlıq yaradır. Güman edirəm ki, Laçın yolunun açılması ilə bağlı məsələlər həmin təkliflər sırasında ola bilər".
Qeyd edək ki, yaxın günlərdə Ağdamdan keçən humanitar yolun açılması ilə bağlı razılıq əldə olunub. İlkin razılığa əsasən dərman Ağdamdan gətiriləcək, həmin prosesə paralel olaraq Laçından Ermənistandan göndərilən yüklərin də Xankəndiyə aparılmasına icazə veriləcək.
Yuxarıda deyilənlərdən sonra ABŞ və Rusiya Federasiyasının zəmanəti ilə danışıqlar başlayacaq. Artıq bu məsələdə ABŞ və Rusiya Federasiyası bu məsələdə konsensusa gəlsə də, Fransanın addımı birbaşa həmin ölkələrə yönəlib.