Revanşist qüvvələrin xalqa müraciəti - Sentyabrın 2-də İrəvan küçələrində nə baş verəcək?
Revanşist qüvvələrin xalqa müraciəti - Sentyabrın 2-də İrəvan küçələrində nə baş verəcək?44 günlük müharibədə biabırçı məğlubiyyətdən sonra İrəvanda minlərlə inasını küçələrə çıxmağa məcbur edən qüvvələr arasında Ermənistanın keçmiş baş naziri Vazgen Manukyan da var idi. 2021-ci ilin birinci yarısında Ermənistandakı hərəkatın önündə gedən Manukyan hakimiyyətə gəlmək istəsə də, buna nail ola bilmədi. Hətta 2 il əvvəlki parlament seçkilərinə qoşulmayan Manukyanın rəhbərlik etdiyi Milli Demokratik Birlik Partiyası sadəcə kağız üzərində mövcuddur. Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı Ermənistan hökumətinə rəhbərlik edən Manukyan indi "öz tərəfdarları"na müraciət edib.
Xəstə təxəyyüllü adam bildirib ki: "1988-ci ildən bəri hamımız birlikdə mübarizə apardıq və özümüzü fəda etdik, həbsxanalardan, hərbi cəbhələrdən, gərgin siyasi mübarizələrdən keçdik".
Guya öz tərəfdarlarına səslənən Manukyan ölkəsinin düşdüyü ağır böhranlı günlərdə çıxış yolu axtardığını deyib. Bir vaxtlar özlərini məğlubedilməz hesab edənlər indi çıxılmaz vəziyətdədir. Çıxış yolunu yenə küçələrə çıxmaqda görən ermənilər bununla nəyəsə nail olmağa çalışırlar. Manukyan da erməniləri sentyabrın 2-də İrəvanda keçiriləcək mitinqə dəvət edib. Qarabağın itirilməsilə barışa bilməyən qüvvələr İrəvan küçələrində yürüş keçirməklə Qarabağ ermənilərilə həmrəy olduqalrını bildirəcəklər. Manukyan onu da qeyd edib ki, Qarabağın azadlığı yeni mübarizə tələb edir. Amma qoca erməni 3 il əvvəlki müharibəni yaddan çıxarıb və dağılıb-tökülən erməni ordusunu da unudub. Bununla belə xalqını yeni mübarizəyə çağıran Manukyan sonuncu erməni qalanadək vuruşacaqlarını deyir. Deyəsən, sonuncu erməni deyəndə o, özünü nəzərdə tutur.