"Roma Statutunun ratifikasiyası İranla da münasibətləri pisləşdirəcək" - Rüstəmyan
"Ermənistanın Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin Roma Statutunun ratifikasiya etmək qərarı "uzaqgörən" addımdır, çünki bu, təkcə Rusiya ilə deyil, İranla da münasibətləri pisləşdirəcək".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu "Sputnik" agentliyinə müsahibəsində "Hayastan" blokunun deputatı, Daşnaksütyun partiyasının üzvü Armen Rüstəmyan deyib.
Deputat Ermənistan hakimiyyətinin niyə tələsərək belə bir addım atdığına təəccüblənib.
"Nəyə görə sənəd tam qəbul edildi? O, qismən ratifikasiya oluna bilərdi və ya Rusiya və İranla danışıqlar yolu ilə kompromis əldə oluna bilərdi. Nədənsə hamı Moskvadan danışır, amma rəsmi Tehranın da nizamnamənin ratifikasiyası ilə bağlı etirazı olacaq", – deyə Rüstəmyan qeyd edib.
O bildirib ki, qərar Ermənistan üçün ən mənfi nəticələrə və hətta qarşıdurmaya gətirib çıxara bilər.
"Söhbət indi Ermənistanın Qərblə münaqişədə olan iki strateji müttəfiqi və tərəfdaşından gedir. İrəvan bununla bu münaqişəyə cəlb olunur. Bu gücləri erməni xalqı və erməni ordusu ilə eyniləşdirmək olmaz", – deyə Rüstəmyan əlavə edib.