"Rusiya Azərbaycanın tələbi qarşısında geri çəkildi" - AÇIQLAMA
"Qondarma rejim son çırpıntılarını yaşayır. Onların Azərbaycanın qoyduğu tələbi qəbul etməkdən başqa çıxış yolları qalmadı".
Bu sözləri KONKRET.az-a açıqlamasında politoloq Tural Əliyev vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycanın əvvəlcədən tələb kimi irəli sürdüyü şərtlər qüvvədə qaldı:
"Qondarma rejim nümayəndələri, həmçinin Ermənistan və onların arxasında dayanan qüvvələr anladılar ki, Ağdam-Xankəndi yolundan istifadə edilməsi təklifi Azərbaycanın suveren hüquqları çərçivəsində təklif etdiyi məsələnin həlli yoludur. Başqa alternativ yoxdur.
İkincisi, Azərbaycan Ağdam-Xankəndi yolunu təklif edəndə onlar müqavimət göstərməyə başladılar. İnanırdılar ki, BMT TŞ-nin iclasında, eləcə də Qərb dövlətlərinin təzyiqi nəticəsində Azərbaycan geri çəkiləcək və yüklər Laçın istiqamətindən Qarabağa daxil olacaq. Ancaq bu, baş vermədi.
Həmçinin qondarma rejim daxilində parçalanmalar, orada yaşayan erməni sakinlərin rejimə qarşı inamsızlığı prosesi sürətləndirdi. Onlar Rusiya sülhməramlılarına da arxayın idilər. Ancaq Rusiya da tələbin qarşısında geri çəkildi".