Rusiya sanksiyalardan belə YAYINIR: Təyyarələr üçün ehtiyat hissələrini bu ölkə vasitəsilə ALIR
Rusiya sanksiyalardan belə YAYINIR: Təyyarələr üçün ehtiyat hissələrini bu ölkə vasitəsilə ALIRRusiya Hava Yolları ABŞ və Avropanın sanksiyalarına baxmayaraq, keçən ilin may ayından ən azı 1,2 milyard dollar dəyərində təyyarə ehtiyat hissələri alıb.
KONKRET.az "Reuters"ə istinadən xəbər verir ki, sanksiyalardan yan keçərək ehtiyat hissələrinin alınması sxemində Tacikistanın tikinti şirkətləri də iştirak edib.
Qeyd olunub ki, ticarət məhdudiyyətləri tətbiq olunmazdan əvvəl Rusiyanın "Ural Hava Yolları", "Aeroflot", "S7" və başqaları Almaniyanın aparıcı ehtiyat hissələri tədarükçüsü "Lufthansa Technik" kimi qlobal şirkətlərinin texniki dəstəyinə arxalanırdı. Bu firmalar xidmət göstərməyi dayandırdıqda, Rusiya aviaşirkətləri daha kiçik təchizatçılara müraciət etdilər.
Agentlik sübut kimi "Northrop Grumman" tərəfindən istehsal olunan texniki cihazların 2022-ci ildə iki Tacikistan şirkəti tərəfindən "Ural Hava Yolları"na çatdırılmasını göstərir.
"2022-ci ilin iyulunda qurğulardan biri Tacikistanda yerləşən "İstiqloliyat 20" tikinti şirkəti tərəfindən BƏƏ vasitəsilə "Ural Hava Yolları"na göndərilib. 2022-ci ilin sentyabrında başqa bir Tacikistan tikinti firması olan "Kafolati Komil" də hissələrdən birini BƏƏ vasitəsilə Rusiyaya göndərib", – "Reuters" yazıb.
Məlumata görə, "İstiqloliyyət 20"nin rəhbəri Məhmədboşir Yakubov vəziyyətlə bağlı telefon zənglərinə cavab verməyib. Xəbər agentliyi "Kafolati Komil" şirkətinin icraçı direktoru Komilcon Yakubovla da əlaqə saxlaya bilməyib.
Qeyd olunub ki, təyyarələrin hissələri Rusiyaya Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Türkiyə, Çin və Qırğızıstandan olan vasitəçilər vasitəsilə daxil olur. O cümlədən Moldovanın "Air Rock" və "Aero stage" şirkətləri tərəfindən alınan ehtiyat hissələri Qırğızıstan ərazisindən keçməklə Rusiyaya çatdırılıb.