Rusiya texnoloji məhsullarının Azərbaycanda tətbiqinə böyük potensial görür
Rusiya texnoloji məhsullarının Azərbaycanda tətbiqinə böyük potensial görürRusiyanın texnoloji məhsullarının Azərbaycanda tətbiqi üçün böyük potensial var.
azxeber.com "Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu Rusiyanın Azərbaycandakı Ticarət Nümayəndəliyinin "rəqəmsal attaşe"si Dmitri Alekseyev bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu, xüsusilə dövlət xidmətlərinin göstərilməsi, "ağıllı şəhər"lərin salınması, sənayedə süni intellektin tətbiqi, aqrar sektor, turizm və təhsil sahələrinə aiddir.
"Rusiya şirkətləri öz rəqabət üstünlüklərini pilot layihələr çərçivəsində nümayiş etdirməyə hazır olmalıdırlar. Bu il Azərbaycanda İKT sahəsində 9-12 % artım proqnozlaşdırılır", – deyə o qeyd edib.
D.Alekseyev əlavə edib ki, Azərbaycanın rəqəmsal transformasiyasının əsas hədəfləri rəqəmsal hökumətə keçid, genişzolaqlı şəbəkələrin inkişafı, rəqəmsal savadlılığın artırılması, həmçinin dövlət və korporativ kibertəhlükəsizliyin gücləndirilməsidir: "Hökumət yeni müəssisələrin, xüsusilə texnoloji sahədə şirkətlərin yaradılmasını dəstəkləyir. Bundan əlavə, Azərbaycan xarici investorlar üçün vergi güzəştləri və subsidiyalar təklif edir ki, bu da biznesin inkişafını daha cəlbedici edə bilər".
Onun fikrincə, ölkədəki imkanlardan yararlanmaq və mövcud çağırışlara uyğun strategiya qurmaq üçün Rusiya şirkətləri bazarın tələblərinə uyğun addımlar atmalıdırlar.
Siyasi     Baxılıb: 81   Tarix: 26 mart 2025
Türkiyə şirkəti Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu (TBNM, Orta Dəhliz) ilə bağlı infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsində maraqlıdır. "Report"un Qazaxıstan bürosunun məlumatına görə, bu barədə ölkəni
Putin tezliklə öləcək – Zelenski
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski rusiyalı həmkarı Vladimir Putinin tezliklə öləcəyini deyib. xəbər verir ki, bu barədə o, "Eurovision News"a müsahibəsində danışıb. "O nədən qorxur – öz gücünü itirməkdən
Prezident İlham Əliyevin sosial şəbəkə hesablarında Sarıcalı kəndinə səfərdən görüntülər paylaşılıb
Prezidentin Mətbuat Xidməti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevanın Ağdamın Sarıcalı kəndinin birinci mərhələsinin açılışından videoçarx paylaşıb. Qeyd edək ki, bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlha
Daha bir ölkə Kosovonu tanıdı
Kosovanı dövlət başçısı Osmani Keniyanın Kosovonu rəsmi olaraq tanıdığını açıqladı. -a istinadən xəbər verir ki, Kosovo Prezidenti Vjosa Osmani sosial media hesabından etdiyi paylaşımda Keniya Prezidenti Vilyam. Rutonun Kosovonu
Sizi divara dirəyəcəm, tapdalayacam – Paşinyan əsəbiləşdi
Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan canlı efirdə Qarabağla bağlı debatların keçiriləcəyi təqdirdə Ermənistanın keçmiş prezidentlərini "divara dirəməklə" hədələyib. -a istinadən xəbər verir ki, Paşinyan bunu parlamentd
Rusiya XİN: Ermənistanla tarixən möhkəm dostluq münasibətlərimiz var
Rusiya və Ermənistan tarixən möhkəm və dostluq münasibətlərinə malikdir, hadisələr başqa cür cərəyan edə bilməzdi.  xəbər verir ki,  bunu Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova " "nu
BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasında Qərbi Azərbaycandan olan uşaqlarla bağlı məsələ qaldırılıb
BMT-nin Cenevrə Ofisində İnsan Hüquqları Şurasının 58-ci sessiyası çərçivəsində Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun təşkilatçılığı ilə "Münaqişə bölgələrində uşaqların hüquqları" adlı yan tədbir keçirilib. "Report"
Paşinyan TƏŞVİŞDƏ: "Azərbaycan bu məsələni hərbi yolla həll edə bilər"
"Biz Azərbaycan dövləti olaraq ərazi bütövlüyümüzü təmin etmişik. İndi 4 anklav kəndin məsələsinin həlli qalıb. Onlardan 3-ü Qazaxın, biri isə Naxçıvanın kəndləridir. Biz bu kəndləri həm sülh, həm də hərbi yolla ger
Bakı bu şəxsləri bizdən tələb edəcək - Xaçatryan
Azərbaycan böyük ehtimalla Ermənistana yeni tələblər irəli sürüb. xəbər verir ki, bu sözləri müxalif "Ermənistan" fraksiyasının deputatı Artur Xaçatryan martın 28-də parlamentdə keçirilən ənənəvi brifinqdə deyib
son xeberler yeni xeberler azerbaycan xeberleri son xeberler bugun 2025 muharibe son xəbərlər azərbaycanda son xabarlar xəbər az