Rusiya xal qazandı, Ermənistan itirdi, bəs Azərbaycan? – Orxan Amaşovla GÜNDƏM
"Putin təcrübəli diplomat kimi Ermənistan rəhbərliyi ilə qarşıdurmadan yayınır, çünki biz hamımız başa düşürük ki, bu və ya digər rəhbər gəldi-gedərdir. Ermənistan-Rusiya münasibətləri isə mövcud olmaqda davam edir".
KONKRET.az TASS-a istinadən xəbər verir ki, bunu rusiyalı politoloq Vladimir Novikov deyib. Novikov hesab edir ki, Moskva Ermənistanın hazırkı rəhbərliyi ilə birbaşa qarşıdurmadan qaçmaq üçün əlindən gələni edir:
"Ermənistanın indiki rəhbərliyi isə Rusiyanın narazılığına və qəzəbinə səbəb olmaq üçün hər şeyi edir".
Rusiyalı ekspert qeyd edib ki, Nikol Paşinyanın Rusiyaya qarşı qarşıdurma siyasəti başadüşüləndir: "Qarabağ probleminin həlli prosesindən özünü kənarlaşdıran Paşinyan bütün uğursuzluqları öz üzərindən atmaqla "günah keçisi" axtarır. Paşinyana görə, "günah keçisi" Rusiyadır və buna görə də Moskva ilə münasibətləri daha da gərginləşdirmək siyasətini davam etdirir", – deyə Novikov bildirib.
Rusiyalı həmkarının fikirlərinə əlavə olaraq azərbaycanlı siyasi ekspert Orxan Amaşov KONKRET.az-a açıqlamasında bildirib ki, indiyə kimi Mariya Zaxarova, Sergey Lavrov və Vladimir Putinin dilindən deyilən sözlər çox sadə, başadüşülən tərzdə ifadə olunub: "Rusiya prezidenti açıqca deyir ki, Azərbaycanın suverenliyini tanımağa hazır olduğunu bəyan etməklə Ermənistan yanlışlığa yol verib. Rusiya bunu istəmir. Bir halda ki, bu baş verib, bundan sonra Rusiyadan imdad gözləməyə ehtiyac yoxdur. Keçmiş danışıqlarla bağlı məsələyə gəlincə, bəli, Ermənistan o vaxt konstruktiv davranmırdı, təklif olunandan çox şey istəyirdi. Güman edirdi ki, əlavə ərazilər üzərində nəzarəti ələ keçirə bilər. Buna görə də güzəştə getmək istəmirdi. Vladimir Putin də bunu nəzərdə tutur və deyir ki, Ermənistan Rusiyadan heç nə gözləməsin".
Rusiya xal qazandı, Ermənistan itirdi, bəs Azərbaycan? – Orxan Amaşovla GÜNDƏMRusiyanın Qarabağda bundan sonrakı addımlarına gəlincə, ekspert hesab edir ki, onlar əvvəl-axır bölgəni tərk edəcəklərini yaxşı anlayırlar: "Ona görə də yeni funksiya axtarırlar. Azərbaycanın dəyişdiyi reallıq diqtə edir ki, həmin funksiya Qarabağ ermənilərinin Azərbaycana reinteqrasiyası çərçivəsində olmalıdır. Rusiya Qırmızı Xaç Komitəsinin vasitəçiliyi ilə Ağdam-Xankəndi yolundan ilk yükü keçirməklə xal qazandı. Azərbaycanın prosesləri dəyişməsində Rusiya fayda verə bilər. Deməli, Qarabağ ermənilərinin reinteqrasiyası istiqamətində Rusiyanın müəyyən rolu ola bilər. Amma Rusiyanın burada rolu nə qədər olursa-olsun əvvəl-axır çıxıb getməlidir. Mən Putinin şərhini bundan öncə XİN-in sözçüsü və Rusiya xarici işlər nazirinin dediyi sözlərin təsdiqi kimi qəbul edirəm".