Surenyanç: "Ermənistanda avtomobili olanlar taksi sürücüsü, olmayanlar isə politoloqdur"
Surenyanç: Ermənistanda siyasi gündəmi şərh edən politoloqların sayı çoxalıb və onlar müxtəlif fikirlər bildirirlər. Bəzən dolayı təhlillərlə cəmiyyəti çaşdıran ekspertlər Ermənistanın gücünü şişirtməyə cəhd göstərsələr də, reallıq fərqli mənzərədən xəbər verir. Politoloqların yanlış yorumları düşmən ölkədə insanları təngə gətirib. Ermənistanın potensialı nəzərə alınmadan müharibəyə hazırlığı cəmiyyətə sırıyan politoloqlar çaşdırıcı "təhlillər" aparırlar. Eyni zamanda, Azərbaycanın hərbi gücünü görməzdən gələn, erməni vətəndaşlarında öz ağıllarıyla "ruh yüksəkliyi" yaradan "siyasi analitiklər"in primitiv açıqlamaları, hər çıxışlarında özlərinin "qədimiliyini" ön plana çıxarmaları erməni politoloqlarının bəsit dünyagörüşünün göstəricidir.
Ermənistanda bu tendensiya davam edir və bəzi politoloqlar vəziyyətdən narahatdır.
Politoloq Suren Surenyançın fikirincə, Ermənistanda adamlar iş tapmayanda politoloq olur:
"Ermənistanda avtomobili olanlar taksi sürücüsü, qalanları isə politoloqdur".
Onun fikirincə, normal təhsil almayan, ömrü boyu siyasi elmlərlə məşğul olmayan adamların siyasi ekspert kimi şərh verməsi xoşagəlməz haldır.
"Bu azmış kimi, daxili məsələləri müzakirə edirlər, bəzən hansısa geosiyasi təhlillər aparırlar. Bəzi politoloqların təhlillərinə ciddi yanaşsaq, deməli, Fransa qoşunları Ermənistan-Gürcüstan sərhədinə yaxınlaşıb və sadəcə, bilmirəm, hava soyuqdur ya ruslardan qorxub Ermənistana daxil ola bilmirlər. Bu, əslində cəfəngiyyatdır və "politoloqların" uydurduqları illüziyadır. Bəziləri elan etdi ki, Fransa bizi silahla təmin edir və ya yaxın gələcəkdə tədarük edəcək, ya bizi təchiz etməyə yaxındırlar, ya da Qərb gəlib bizi xilas edəcək. BMT Təhlükəsizlik Şurasının iclasından əvvəl bəzi insanların təhlilinə baxın. Deyirdilər ki, Azərbaycan artıq məhv edilib", – deyə o bildirib.
Böhtan üzərində mövcud olan erməni cəmiyyəti də artıq yalanlardan bezib. Azərbaycan əleyhinə aparılan təbliğatlarda bəzən gülünc vəziyyətə düşən erməni "politoloqları" nəyin necə şərh etmələrinin bəzən fərqində olmurlar. Aləmi bir-birinə qatan bu ünsürlər nəyin bahasına olursa-olsun Ermənistanın hərbi-siyasi imkanlarının yüksək olmasını qabartmaqla məşğuldurlar.