Tacikistan Əfqanıstanla sərhəddəki postlarının sayını ARTIRDI
Tacikistan Əfqanıstanla sərhəddəki postlarının sayını ARTIRDI"Taliban" hökumətinin tanınması məsələsində Tacikistanın mövqeyi dəyişməz və sabitdir.
KONKRET.azxarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bunu Tacikistan Prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru Xayriddin Usmonzoda deyib.
Onun sözlərinə görə, "Taliban" Əfqanıstanda hakimiyyətə gəldikdən və bu ölkədən təhdidləri artırdıqdan sonra Tacikistan sərhəd nəzarətini gücləndirib və postlarının sayını 100-dən çox artırıb.
Belə ki, "Taliban" 2021-ci ilin avqustunda hakimiyyəti ələ keçirdikdən sonra Tacikistan hökuməti  sərhədyanı ərazilərdə təhlükənin artmasından narahatlığını bildirir və bir çox terrorçu qrupların qonşu ölkənin ərazisində cəmləşdiyini deyir.
Qeyd olunub ki, Tacikistan tərəfi bundan əvvəl Əfqanıstanla sərhəddə bir neçə yeni sərhəd zastavasının tikintisi barədə məlumat verib.
Bu ilin qışında Şəmsiddin Şoxin (keçmiş Şuroabad) rayonunun rəhbəri bildirib ki, iki ölkə arasında sərhəddə nəzarətinin gücləndirilməsi 12 kilometr məsafədə aparılıb.
Həmçinin Xayriddin Usmonzoda ölkənin "Taliban"a qarşı mövqeyinə bir daha aydınlıq gətirib və bunun dəyişmədiyini, lakin iqtisadi münasibətlərin olduğunu bildirib:
"Bu ölkəyə yaxınlığımızı nəzərə alaraq, iqtisadi əməkdaşlığı dayandırmayacağıq. Çünki Əfqanıstan xalqının Tacikistan tərəfindən dəstəklənməsi ilk növbədə iqtisadi əməkdaşlığın gücləndirilməsindən asılıdır. Tacikistan bütün nəqliyyat dəhlizlərini qonşu dövlətlərin və bu ölkəyə humanitar yardım göstərə biləcək beynəlxalq təşkilatların sərəncamına verib. Lakin siyasi münasibətə gəlincə, "Taliban"la bağlı Tacikistanın mövqeyi dəyişməz və sabitdir".
Tacikistan hakimiyyəti daim vurğulayır ki, Əfqanıstan xalqına dəstək olmaq və bu ölkə ilə humanitar yardım göstərmək üçün onların yalnız ticarət əlaqələri var.