Türkiyə silahları çox qorxuncdur - Alman nəşri
Türkiyə silahları çox qorxuncdur - Alman nəşriMüdafiə sənayesindəki məhsulları yüksək dəyərləndirilən Türkiyənin bu sahədəki gücü xarici mətbuatda daim müzakirə olunur.
Almaniyanın "Frankfurter Allgemei" qəzeti isə bir qədər irəli gedərək, türk silahlarının gücünü təhlil edib:
"Türkiyə müdafiə sənayesində əldə etdiyi nailiyyətlərin bəhrəsini görür. Eyni zamanda, Türkiyə dünyaya silah satan və məhsulları yüksək qiymətləndirilən ölkəyə çevrilib".
Alman qəzeti Türkiyə hərbi sənayesinin həmişəkindən daha uğurlu olmasına da diqqət çəkib:
"Pilotsuz uçuş aparatları sahəsində Türkiyə çox böyük irəliləyişə nail olub. İndi hər bir ölkə Türkiyə istehsalı olan pilotsuz təyyarələrə sahib olmaq istəyir. "Bayraktar TB2" pilotsuz uçuş aparatları müxtəlif müharibələrdə sınaqdan keçirilib. Hazırda "Bayraktar TB2″ Ukrayna müharibəsində Rusiya tanklarının qəniminə çevrilib".
Nəşr Türkiyənin hərbi maşın parkına da diqqət yetirib:
"Türkiyə məhsulları quruda, dənizdə və havada qarşısıalınmazdır. Hər il iyulun sonunda İstanbulda keçirilən silah sərgisində Türkiyənin əzəmətli silahları nümayiş etdirilir. Bu dəfə də pilotlu və pilotsuz silah sistemləri, simulyatorlar, radar və sonar cihazları, raketlər, logistika vasitələri, quruda, dənizdə və havada istifadə üçün təchizat avadanlığı və təhlükəsizlik sistemləri, bir sözlə, ordunun ehtiyac duyduğu hər şey ortada idi".
Müəllif onu da əlavə edib ki, bu il silah sərgisində 1500 şirkət iştirak edib və Türkiyə ilə iki milyard dollarlıq müqavilə imzalanıb.