Türkmənlərin viza müraciətlərinə İMTİNA VERİLİR - SƏBƏB
Türkmənlərin viza müraciətlərinə İMTİNA VERİLİR - SƏBƏBTürkmənistandakı Türkiyə Viza Müraciət Mərkəzi turist vizalarının yalnız 20 faizini təsdiqləyir.
KONKRET.az yerli KİV-ə istinadən xəbər verir ki, viza ala bilməyənlər 390 dollar itirirlər.
Məlumata görə, hazırda turist vizası orta hesabla iki həftə ərzində verilir. Ancaq müraciətlərin yalnız bir neçəsi təsdiqlənir.
Təsdiq alanlar da narazılıqlarını bildirirlər. Belə ki, birdəfəlik turist vizası üç ay müddətinə etibarlıdır, ancaq onunla yalnız 15 gün səyahət etmək mümkündür.
Vizanın özü üçün 390 dollardan əlavə, insanlar bilet və yaşayış üçün pul xərcləyirlər. Nəticədə, səfər əsassız olaraq qısa və bahalı olur.
Qeyd olunub ki, Türkiyə COVID-19 pandemiyasına qədər Türkmənistan vətəndaşları üçün vizasız rejim tətbiq edən və eyni zamanda bu ölkə ilə birbaşa uçuşlar həyata keçirən yeganə ölkə olub. Bu səbəbdən Türkiyə türkmənlər üçün ən populyar əmək miqrasiya məkanına çevrilib.
Lakin pandemiya zamanı müntəzəm uçuşlar dayandırılıb və 2022-ci ildə Türkmənistan hökuməti bunu yalnız Türkiyədən vizaların tətbiqi şərti ilə bərpa etməyə razılaşıb.
Medianın məlumatına görə, Türkiyə hökuməti qeyri-qanuni miqrantlara qarşı sərt reydlər keçirir. Türkmənistanın konsulluqları vətəndaşların xarici pasportlarının müddətini uzatmayıb. Bunun üçün onlar öz vətənlərinə qayıtmalı olublar.