Ukrayna hərbi xərclərini 14,6 milyard dollar ARTIRDI
Ukrayna hərbi xərclərini 14,6 milyard dollar ARTIRDIUkrayna dövlət büdcəsinin xərclərini 537,2 milyard qrivna (14,6 milyard dollar) artırılmasını nəzərdə tutan qanun aprelin 15-dən qüvvəyə minib.
KONKRET.azxəbər verir ki, bu barədə məlumat Ali Radanın rəsmi qəzetində dərc olunub.
Belə ki, 518 milyard qrivna Ukrayna ordusunun ehtiyaclarına, 19 milyard qrivna dövlət büdcəsinin gözlənilməz və təxirəsalınmaz tədbirlərinə, 2 milyard qrivna isə istehkamların tikintisinə yönəldiləcək.
Ali Radanın deputatı Yaroslav Jeleznyakın sözlərinə görə, bu, Ukrayna tarixində ən böyük büdcə artımıdır.
Sənəd martın 21-də Ali Rada, aprelin 11-də isə Prezident Volodimir Zelenski tərəfindən imzalanıb. Ukraynanın Baş naziri Denis Şmıxal daha əvvəl bildirib ki, bu pul Qərb tərəfdaşlarının dəstəyi ilə ayrılacaq.
Qeyd edək ki, Ukraynanın 2023-cü il büdcəsində 2,6 trilyon qrivna (71,1 milyard dollar) xərc nəzərdə tutulub ki, bunun da 1,14 trilyon qrivnası (31,2 milyard dollar) təhlükəsizlik və hərbi ehtiyaclara ayrılıb.