Vüqar İskəndərov: 'Bu barbarlığı törədənlər cəzasız qalmayacaq
Vüqar İskəndərov: 'Bu barbarlığı törədənlər cəzasız qalmayacaqXəbər verdiyimiz kimi, Ermənistanda əsir saxlanılan Azərbaycan hərbçiləri - Aqşin Bəbirov və Hüseyn Axundova qarşı cinayət işi açılıb, həbs ediliblər.
Onlar "Ermənistanın dövlət sərhədini qanunsuz keçməkdə, odlu silah və döyüş sursatı daşımaqda ittiham olunurlar"
Milli Məclisin deputatı Vüqar İskəndərov azxeber.com-a açıqlamasında bildirib ki, Ermənistan qədər beynəlxalq hüququ və onun prinsiplərini pozan ikinci ölkə tapmaq çətindir:
"Erməni dövləti yaradılanda, coğrafiyaya yerləşdiriləndə məqsədi barbar, vəhşilik, dövlətlərin sərhədinin toxunulmazlığını pozmaq, suverenliyə xələl yetirmək funksiyası üçün yaradılıb. Yaradılışından öncə də, sonra da həmin missiyanı həyata keçirir. Hər ölkə ilə onun torpaq iddiası mövcuddur. Bacısı və ya qardaşı İrandan başqa hər ölkə üçün torpaq iddiaları var. Gürcüstan, Azərbaycan, Türkiyə, dənizdən-dənizə böyük Ermənistan iddiası çox təəssüf ki, zaman keçdikcə, erməni nəsli yeniləndikdə onların düşüncəsini dəyişə bilmir. Nə erməni kilsəsi, nə yalançı, uydurulmuş tarixi, nə də dövlət sistemi bu toplumu normal sivil məcrada inkişafa gətirib çıxarmağa qoymur. Ermənistan dövlət kimi bir çox konvensiyalara qoşulsa da, bəlkə dünyada Ermənistan qədər bu dövlətə oxşayan, amma dövləti olmayan bu sistem, rejim qədər həmin beynəlxalq konvensiyaları, beynəlxalq hüququ və onun prinsiplərini pozan ikinci ölkə tapmaq çətindir".
Deputat qeyd edib ki, bu barbarlığı törədənlər cəzasız qalmayacaq:
"Təbii ki, əsirlərin, girovların dəyişdirilməsi, saxlanılması ilə bağlı konvensiyalar mövcuddur və onlar əksər dövlətlər tərəfindən həmin qanunlara riayət olunur. Dəfələrlə Azərbaycan ərazisində həm əsir düşən, həm də terrorçuluq törədən, Vətən müharibəsi bitdikdən sonra ərazimizə soxularaq digər qanunsuz əməllər törədən və tutulan ermənilərlə bağlı Azərbaycan bütün beynəlxalq hüququn tələblərinə ciddi əməl edib. Bu, bizim insani tərəfimizdən irəli gəlir. Azərbaycan insanı tolerantdır, sülhə meyllidir. Bunu biz ermənilərdə görmürük. Onların əsirlərlə davranışı, onların qoca və uşaqla, hərbiçi ilə, mülki insanla, vətəndaşla vəhşi kimi davranışları insanlığa sığmayan bu qəbilə xisləti bu gün dövlət siyasəti kimi həyata keçirilir. Təəssüflər olsun ki, son zamanlar əsir düşən iki hərbçimizə qarşı törədilən bu vəhşi, bu barbarlıq bird aha ermənilər iç üzünü açdı. Bir daha ermənilər beynəlxalq hüquqa necə saymazyana yanaşmalarını göstərdilər. Yolunu azaraq, dumana düşərək şərti sərhədi keçən əsgərlərə bu vəhşiliyin törədilməsi və onlarla bu davranış, hətta onların həbs olunması dediklərimizin bariz nümunəsidir. Ermənistan onlarla davranışlarına, beynəlxalq hüquqa uyğun addım atmalıdır. Hərbçilərimizin geri qayıtması üçün danışıqlara başlanılmalıdır. Onların saxlanma şəraiti və fundamental hüquqları qorunmalıdır. Unutmamalıdırlar ki, bu hadisələrə görə Azərbaycan tərəfi cinayət işi qaldırıb. Bu barbar hərəkətləri törədənlər cəzasız qalmayacaq".