Xurma yeməyin düzgün yolu nədir?
Xurma yalnız ləzzətli deyil, həm də faydalı bir qida mənbəyidir və öz qidalandırıcı və enerji artıran xüsusiyyətlərinə görə getdikcə daha çox populyarlıq qazanır.
KONKRET.az xəbər verir ki, bir çox insan xurmanı necə düzgün yeməli olduğunu bilmir ki, ondan maksimum fayda və ləzzət alsın.
Birincisi, xurmanın təkcə şirin bir qəlyanaltı deyil, eyni zamanda güclü bir enerji mənbəyi olduğunu unutmamaq vacibdir. Xurma, həzm sisteminə müsbət təsir edən vitaminlər, minerallar və liflə zəngindir. Ən yaxşı qidalandırıcı dəyərdən yararlanmaq üçün yetişmiş və yumşaq xurmaları seçmək tövsiyə olunur. Belə xurmalar həm dad, həm də fayda baxımından maksimum üstünlüklərə malikdir.
İkincisi, xurmanı yeməzdən əvvəl onun çərdəyini çıxarmaq məsləhətdir. Bu, həm yemək prosesini daha rahat edəcək, həm də məhsulun həzm edilməsini asanlaşdıracaq. Əgər yeni dadlar kəşf etməyi sevirsinizsə, xurmanı qoz-fındıqla və ya pendirlə birləşdirərək yeməyə çalışın – bu cür kombinasiya xurmaya yeni dad notları əlavə edir.
Lakin unutmayın ki, xurma kifayət qədər kalorili bir məhsuldur. Bu səbəbdən xüsusilə çəkiyə nəzarət edirsinizsə, xurmanı həddindən artıq çox yemək tövsiyə edilmir. Qida rasionunda balanslı olmaq əsasdır.
Beləliklə, xurmanın faydasını maksimum dərəcədə əldə etmək istəyirsinizsə, onu ağılla yeyin və hər bir tikə həm ləzzətli, həm də sağlamlıq üçün faydalı olsun!/BAKU.WS