Zelenski Putinin HƏBSİ QƏRARI barədə danışdı
Zelenski Putinin HƏBSİ QƏRARI barədə danışdı"Rusiya lideri Vladimir Putinin həbsi üçün orderin verilməsi tarixi məsuliyyətin başlanması deməkdir".
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenskinin bəyanatında deyilir.
"Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsi Putinin həbsinə order verib. Dövlət başçısı və digər Rusiya rəsmiləri rəsmən hərbi cinayətdə, yəni ukraynalı uşaqların deportasiyasında, minlərlə övladımızın Rusiya ərazisinə qanunsuz keçirilməsində şübhəli biliniblər", – məlumatda deyilir.
Zelenski bildirib ki, Rusiya Federasiyasının ali liderinin əmri olmadan belə bir cinayət əməlini həyata keçirmək mümkün olmayacaq.
"Uşaqları ailələrindən ayırmaq, onların qohumları ilə əlaqə saxlamaq imkanından məhrum etmək, uşaqların cəsədlərini Rusiya ərazisində basdırmaq, müxtəlif bölgələrə yerləşdirmək, bütün bunlar açıq-aşkar Rusiya dövlətinin siyasəti, dövlət qərarları, dövlət şəridir. Məhz hər şey bundan – dövlətin birinci şəxsindən başlayır", – prezident əlavə edib.
O, prokuror Kərim Xanın komandasına və Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinə və Ukraynaya ədalət uğrunda mübarizədə kömək edən hər kəsə təşəkkür edib. Dövlət başçısı bildirib ki, hazırda Ukraynadan zorla oğurlanmış 300-dən bir qədər çox uşaq geri qaytarılıb.