"Azərbaycan bütün ssenarilərə hazırdır" – Səbr kasası dolur - AÇIQLAMA
"Ermənistanın qeyri konstruktiv siyasəti regionda hərbi-siyasi vəziyyəti gərginləşdirir. İndi əli hər yerdən üzülən düşmən ölkə silahlı münaqişə üçün təxribatlar hazırlayır. Bölgədə həssas olan durumu bir qədər də qəlizləşdirən Ermənistan bununla da məsələnin həllini gecikdirməyə çalışır.
Bu fikirləri KONKRET.az-a açıqlamasında politoloq İlyas Hüseynov vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, "Hazırda Qarabağ separatçıları arasında aktivlik müşahidə olunur. Səngərlərin qazılması, fartifkasiya qurğularının formalaşdırılmasına cəhd göstərir. Digər tərəfdən kənd təsərrüfatı işləri adı altında mühəndis-istehkam qurğularının formalaşdırılmasıyla məşğuldur. Separatçıların müharibə çağırışları getdikcə güclənməkdədir".
Politoloq vurğulayıb ki, "Xüsusilə BMT TŞ-nın iclasında ermənilərin gözləntilərinin baş tutmaması Azərbaycanın uğurlu arqumentləşən mövqeyi, səfir Yaşar Əliyevin təsirli və məzmunlu çıxışı ermənilərin Azərbaycana qarşı məkrli planın üzərindən xətt çəkdi.
Ermənistanın arxasında duran qüvvələr məyusluqlarını gizlədə bilmirlər və bununla da müharibə ritorikası gücləndirilir. Məhz hərbi-siyasi təxribatların güclənməsi Azərbaycanı genişmiqyaslı müharibəyə sövq etmək planının tərkib hissəsidir.
Azərbaycan güclü siyasi iradə və təmkin nümayiş etdirir. Ermənistan Qarabağ və anklavlar da daxil olmaqla Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tanıyıb. Rəqəmlər ifadəsində ərazi bütövlüyü haqqında fikir irəli sürülüb və burada hansısa qeyd-şərtin, hansısa tələblərin irəli sürülməsi yol verilməzdir. Deməli, sülh müqaviləsinin bağlanması əsas gözləntidir və ilin sonuna qədər Brüsseldə və Qranadada görüşlər keçiriləcək. Bunun ardınca da bir sıra görüşlərin keçirilməsini proqnozlaşdırmaq olar. Lakin bu görüşlərdə sülh müqaviləsinin imzalanması üçün ən azından mətnin müzakirəsi keçirilməlidir. Bu günə qədər keçilən yol, ərazi bütövlüyümüzün tanınmasından sonrakı mərhələdə atılan addımlar razılaşmaların sıfıra endirilməsinə hesablanıb.
Əlbəttdə ki, BMT TŞ-nın iclasındakı müzakirədən sonra hər şeyi yenidən başlamaq tələb olunur və biz sülh və müharibə arasında gedişləri gözləyirik. İstənilən halda Azərbaycan bütün ssenarilərə hazırdır, sülh və təhlükəsizliyin təminatı bizim üçün ən önəmli prioritetdir".