Bayden Özbəkistan Prezidentinin qızı haqda: "Ağ Evdə salamlamaqdan şərəf duyduq"
Bayden Özbəkistan Prezidentinin qızı haqda: ABŞ prezidenti Co Bayden Özbəkistan prezidenti Şavkat Mirziyoyevə məktub yazıb.
KONKRET.az xəbər verir ki, Forbes məktubun mətnini dərc edib.
Maraqlıdır ki, Özbəkistan prezidentinin mətbuat xidməti Ağ Ev rəhbərinin məktubu barədə məlumat verməyib.
Məktubda Bayden Özbəkistan Prezidentinə iki ölkə arasında əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə verdiyi töhfəyə görə təşəkkür edir. ABŞ prezidenti məişət zorakılığı ilə mübarizə səyləri kontekstində Özbəkistan prezidentinin böyük qızını da xatırladıb.
"Bundan əlavə, bu ilin əvvəlində qızınız Səidəni [Mirziyoyeva] Ağ Evdə salamlamaqdan şərəf duyduq. Onun fəallığı və gender əsaslı və məişət zorakılığını kriminallaşdırmaqda cəsarətli qərarınız təqdirəlayiqdir", – ABŞ prezidenti yazıb.
Co Bayden qeyd edib ki, son bir ildə iki ölkə arasında əməkdaşlıq artan xətlə inkişaf edib:
"Ticarət və investisiya əlaqələrimiz güclənib, təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığımızın inkişafı və regional problemlərin həlli üçün birgə işləmək daxil olmaqla, əməkdaşlaığımız yeni zirvələrə yüksəlib. "Birləşmiş Ştatlar da sizin siyasi və iqtisadi islahatlar səylərinizi güclü şəkildə dəstəkləyir", – deyə Bayden yazıb.
Bundan əlavə, Bayden məktubda Şavkat Mirziyoyevi BMT Baş Assambleyasının Nyu-Yorkda keçiriləcək sessiyasının açılışı günlərində sentyabrın sonunda keçirilməsi planlaşdırılan Mərkəzi Asiya-ABŞ (C5+1) formatının birinci sammitinə dəvət edib. Baydenin məktubunda deyilir ki, Mərkəzi Asiya ölkələri və ABŞ prezidenti arasında görüş sentyabrın 19-u və ya 20-nə planlaşdırılıb.
"Ozodlik" saytl qeyd edir ki, ABŞ prezidentinin məktubunun mətninin dərci Səidə Mirziyoyevanın Özbəkistan prezidentinin birinci köməkçisi – prezident administrasiyasının hazırkı rəhbəri vəzifəsinə təyin olunması ilə üst-üstə düşür. Bu ilin martında o, ABŞ-a səfər edib və Baydenin köməkçisi və ABŞ Prezident Administrasiyasının Gender Siyasəti Şurasının direktoru Cennifer Klein ilə görüşüb.
2019-cu ilin aprel ayından Özbəkistan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası yanında İnformasiya və Kütləvi Kommunikasiyalar Agentliyinin direktor müavini vəzifəsində çalışır.
Səidə Mirziyoyevanın yeni vəzifəyə təyinatı hələlik rəsmi olaraq açıqlanmayıb.