İndoneziyada dövlət qulluqçuları iki ay evdən işləyəcək - SƏBƏB
İndoneziyada dövlət qulluqçuları iki ay evdən işləyəcək - SƏBƏBİndoneziya hökuməti güclü duman səbəbindən paytaxt Cakartada dövlət qulluqçularının iki ay (oktyabrın 21-dək) distant işləməsi barədə qərar verib.
KONKRET.az xarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bu, Cakartada tıxacın azalmasına və havanın təmizlənməsinə kömək edəcək.
Məlumata görə, havanın çirklənməsi təkcə ölkə iqtisadiyyatına milyardlarla itki vermir, həm də hər il minlərlə sakinin ölümünə səbəb olur.
Qeyd olunub ki, Cakartada dövlət qulluqçularının yarısı bu gündən distant işləməyə başlayıb. Belə ki, sentyabrdan onların sayı paytaxtdakı bütün dövlət qulluqçularının 75%-ni təşkil edəcək.
Sərəncam təkcə təcili yardım, tibb və ictimai nəqliyyatda çalışan işçilərə şamil edilmir.
Eyni zamanda, şəhər rəhbərliyi dövlət qulluqçularından təcili ehtiyac olmadan evlərini tərk etməməyi tələb edir. Rəhbərlik bu tələbə əməl olunmasına nəzarət edəcək.
IQAir xidmətinin məlumatına görə, 10 milyondan çox əhalisi olan şəhər dünyada havanın çirklənməsinə görə liderdir. İndoneziya, Sinqapur və ABŞ-dan olan bir qrup elm adamının araşdırmasına görə, çirkli hava hər il ən azı 10 min indoneziyalının həyatına son qoyur.
Ölkə nəşrləri yazır ki, İndoneziya Prezidenti Coko Vidodonun son həftələrdə davamlı öskürməsi də çox güman ki, dumanla bağlıdır.