Jirayr Sefilyan: "Erməni xalqının ruhu sındı"
Jirayr Sefilyan: Ermənistanda hesab edirdilər ki, BMT TŞ-yə şikayətləri təmin ediləcək və dünya birliyi onların sözünü deyəcək. Amma fərqli mənzərə ilə rastlaşan ermənilər iki gündür başlarına gələn hadisənin şokundan çıxa bilmirlər. Dünən İrəvanın "Azadlıq" meydanında keçirilən mitinqdə çıxış edənlər erməni diplomatiyasının TŞ-dəki acınacaqlı məğlubiyyətindən danışıblar.
KONKRET.az xəbər verir ki, erməni ictimai-siyasi xadim Jirayr Sefilyan bildirib ki, "44 günlük müharibədən sonra erməni xalqının ruhu sınıb. İndi biz ayağa qalxmaq üçün səy göstərməliyik. Ancaq bu o qədər də asan deyil. Ölkəmizdə baş verənlərə regiondakı geosiyasi vəziyyətin böyük təsiri var. Bundan əlavə, əgər erməni xalqının fədakar təbəqəsi köklü dəyişikliklər yolu ilə arzuladığı milli-suveren dövlətin yaradılmasını istəyirsə, Nikol Paşinyanın vəzifəsindən getməsinə nail olmalıdır".
Qarabağı itirdiklərini dərk edən ermənilər bununla barışmaq istəmir və çıxış yolunu silahlı mübarizədə görürlər. Sefilyan da erməni xalqını Qarabağı azad etməyə səsləyib. Ağıllarını 35 il əvvələ verən erməni millətçiləri elə güman edirlər ki, əlinə silah götürən hər hansı erməni asanlıqla Qarabağa gedə biləcək. Amma hələ də anlamırlar ki, Azərbaycan 35 il əvvəlki Azərbaycan deyil. Regionda daha güclü bir qüvvədir və hərbi-siyasi vəziyyətə də o nəzarət edir.