Orucu belə açmaq təhlükəlidir – İftarda sağlamlığa zərər vuran seçim
Ramazan ayının gəlişi ilə birlikdə iftar süfrələrində qidalanma vərdişləri yenidən gündəmə gəlir. Bəzi insanlar orucu su və xurma ilə açmağı üstün tutsa da, digərləri qazlı içkilərə, xüsusilə də kolaya müraciət edirlər.
Bəs, kola ilə iftar açmaq sağlamlıq baxımından nə dərəcədə doğrudur?
KONKRET.az xəbər verir ki, yenisabah.az bu məsələni araşdırıb. Görək mütəxəssislər bu barədə nə deyir?
Dietoloqlar bildirirlər ki, uzun saatlar ac və susuz qalan bədən üçün birdən-birə qazlı və şəkərli içkilər qəbul etmək mədə-bağırsaq sisteminə mənfi təsir göstərə, mədə turşusunun artmasına səbəb ola bilər. İftar zamanı kola kimi içkilərin qəbulu həzm prosesini çətinləşdirir.
Oruc boyunca mədə boş qaldığı üçün qazlı içkilərin qəbulu mədədə qıcqırma, şişkinlik və reflüks kimi problemlər yaradır. Xüsusilə də mədə problemi olan insanlara qazlı içkilərdən uzaq durmaq tövsiyə olunur. Kola yüksək şəkər tərkibinə malikdir və bu, iftardan sonra qanda şəkərin sürətlə yüksəlməsinə gətirib çıxarır. Bu tip içkilər qısa müddət ərzində enerji versə də, tezliklə yorğun hiss etdirir. Bundan əlavə, yüksək şəkər tərkibi piylənmə və diabet riskini artırır.
Ekspertlər iftarı su və xurma ilə açmağı, daha sonra isə ilıq şorba və yüngül qidalar qəbul etməyi tövsiyə edirlər. Əgər içki seçimində dəyişiklik etmək istəyirsinizsə, təbii meyvə şirələri, ayran və ya bitki çayları daha sağlam alternativlər ola bilər.
Qeyd edək ki, kola və digər qazlı içkilər iftar süfrələrində geniş yayılmış olsa da, onların həzm sisteminə və ümumi sağlamlığa mənfi təsirləri nəzərə alınmalıdır. Mütəxəssislər balanslı və sağlam qidalanmanı tövsiyə edir, xüsusilə də uzun müddət ac qalan bədənin ani şok yaşamaması üçün təbii içkilərə üstünlük verilməsini məsləhət görürlər.