Paşinyanı hakimiyyətə Qərb və Türkiyə gətirib? - Erməni politoloqdan "Turan dəhlizi" AÇIQLAMASI
"Bu, Zəngəzur dəhlizi deyil, Türkiyənin və Qərbin ehtiyac duyduğu Turan dəhlizidir".
KONKRET.az xəbər verir ki, bu sözləri "hraparak.am" saytında Ermənistan parlamenitinin sabiq deputatı, politoloq Eduard Şarmazanov yazıb.
Həmin məqaləni təqdim edirik:
Paşinyanı hakimiyyətə Qərb və Türkiyə gətirib? - Erməni politoloqdan "Cənubi Qafqazda rabitə kanallarına nəzarət üçün hansı mübarizə gedir? Bu, niyə baş verir? Ermənistanın marağı nədir? Ermənistan hökuməti kimin maraqlarına xidmət edir?
İyulun sonunda ABŞ-ın nümayəndəsi Ceyms O"Brayenin çıxışı dərc olunub, onun fikrincə, ABŞ Rusiya və Çindən yan keçərək Ermənistan və Azərbaycan vasitəsilə Mərkəzi Asiya ölkələri ilə nəqliyyat əlaqələri yaratmağa çalışır.
Üstəlik, amerikalı rəsmi bunu Rusiyaya qarşı iqtisadi əks tədbirlərin görülməsi kontekstində deyib. O hesab edib ki, bu, Rusiyanın strateji məğlubiyyətinə gətirib çıxaracaq.
Heç kimə sirr deyil ki, Qərb əvvəlcə Gürcüstanı Rusiyaya qarşı mübarizədə mühüm forpost hesab edirdi, lakin gürcülərdən rədd cavabı alandan sonra diqqətini Ermənistana yönəltdi.
Qərb Paşinyana "Rusiyadan ayrılıb cəsarətli addımlar atmaq" üçün açıq siqnal verdi.
Nə Paşinyan, nə də hər hansı məmur açıq şəkildə O"Brayenin direktivlərinə qarşı çıxmadı, Qərb vassalı statusunu qəbul etdilər.
Hər əlverişli və yersiz məqamda suverenlikdən danışan Paşinyan dilinə gətirmədi ki, Ermənistan Respublikası suveren dövlətdir və onun daxili işlərinə heç kim qarışa bilməz.
Lakin Paşinyandan fərqli olaraq, Gürcüstan hakimiyyəti Qərbin Gürcüstanın daxili işlərinə müdaxiləsinin yolverilməz olduğunu bəyan edib.
Mətbuatın yazdığına görə, hakim "Gürcü Arzusu"nun fəxri prezidenti Bidzina İvanişvili hətta bir neçə gün əvvəl Tbilisiyə gələn Amerika rəsmiləri ilə görüşməkdən imtina edib.
Gürcüstan hakimiyyətinin bu davranışı Qərbi Ermənistana daha çox diqqət yetirməyə məcbur etdi.
Kollektiv Qərb Ermənistan hakimiyyətinə açıq şəkildə rəhbərlik etməyə başladı və biz Palanq hökumətinin qərbyönlü bəyanatlarının şahidi olduq.
O`Brayen açıq mətnlə Azərbaycan və Ermənistan arasında Rusiya, İran və Çinin maraqlarına zidd olan nəqliyyat əlaqələrinin zəruriliyindən danışıb.
Qeyd edək ki, amerikalı rəsmi bu cür bəyanatlarla Ermənistan-Azərbaycan münasibətləri ilə bağlı son 2,5 ildə baş verən hadisələrin, o cümlədən Paşinyanın 2022-ci il oktyabrın 6-da Praqada Qarabağın Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi kimi tanınmasının Vaşinqtonn danışıqlarının tərkib hissəsi olduğunu bəyan edib.
Aydındır ki, Qarabağ problemi mövcud olduğu müddətdə Mərkəzi Asiya ölkələrini Azərbaycan, Ermənistan və Türkiyə ilə birləşdirən nəqliyyat layihəsinin həyata keçirilməsi çətin idi.
Qarabağın Azərbaycana verilməsindən (?) sonra isə "orta dəhliz" layihəsini həyata keçirmək üçün Qərbin əlləri boşaldı.
Bu plana mane olan Serj Sarkisyanın başçılıq etdiyi Ermənistan Respublikasının keçmiş hakimiyyət orqanları idi və onların siyasi kredosu "Qarabağ Azərbaycanın tərkib hissəsi ola bilməz" tezisi idi.
Ona görə də Qərb və Türkiyə ilk dəfə 2018-ci ildə, eləcə də 2020-2023-cü illərdə Ermənistanda rəngli inqilab həyata keçirdi, Nikolun köməyi ilə Qarabağı təslim etmək və əhalini çıxarmaq əməliyyatını həyata keçirdilər.
Danılmazdır ki, Ermənistan Qərbə yalnız İran və Rusiyaya qarşı alət kimi lazımdır.
İran isə bunu çox gözəl anlayır.
Təsadüfi deyil ki, İranın ruhani lideri Əli Xamenei Nikol Paşinyanla görüşü zamanı "xarici dövlətlər qonşuların münasibətlərinə qarışmamalıdır və Zəngəzur dəhlizi Ermənistanın maraqlarına cavab vermir" deyə xəbərdarlıq edib.
Heç kimə sirr deyil ki, İran dəfələrlə Aİ müşahidəçilərinin Ermənistanda yerləşdirilməsi və Qərbin regionda mövqelərinin güclənməsi ilə bağlı narazılığını bildirib.
İran bu dəhlizin Türkiyənin və Qərbin maraqlarına xidmət edəcəyini çox gözəl bildiyi üçün qəti şəkildə bu dəhlizin əleyhinədir.
Məhz bu səbəbdən İranın Strateji Araşdırmalar Şurası "Turan dəhlizi" yaratmaq üçün Qərbin son Qarabağ müharibəsinin zəruri olduğu fikrini ifadə etdi.
Təsadüfi deyil ki, İranda bu dəhlizə "Zəngəzur dəhlizi" və ya "Erməni yolayrıcı" deyil, "Turan dəhlizi" deyirlər.
Belə bir vəziyyətdə Moskva-Tehran-Pekin strateji ittifaqı yaratmaq mümkündür. Burada Ermənistan da öz sərfəli yerini tuta bilər", deyə o, qeyd edib.