"Qərb Ermənistanı açıq-aşkar Tehrana hücum üçün tramplin edir" - WarQonzo
Zəngəzurda İran və Rusiyanın maraqları üst-üstə düşür.
KONKRET.az xəbər verir ki, WarQonzo Ermənistan ətrafındakı vəziyyəti təhlil edərək belə bir ehtimala gəlib.
Həmin şərhə görə, "Hərbi əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-İran müştərək komissiyasının son xəbəri bir çox suallara və mübahisələrə səbəb olub. Bununla belə, burada, ilk növbədə, nəzərə almaq lazımdır ki, İran proksi müharibələrdə və regional münaqişələrdə böyük təcrübəyə malik ölkədir və təbii ki, Ermənistan-Azərbaycan qarşıdurması fonunda öz oyununu oynayır.
Tehranın qonşularına göndərdiyi siqnallar ilk baxışdan ziddiyyət təşkil edir. Amma bunlarda hansı oyun və həqiqətin nədən ibarət olduğu faktlara nəzər salmaqla aydınlaşacaq. Amma bütün bunlardan asılı olmayaraq, aydındır ki, Qarabağın gələcəyi digər məsələlərlə yanaşı, regionda əsas oyunçulardan biri kimi İranın siyasətindən də asılıdır.
Belə ki, İran Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi general-mayor Baqiri ilə Azərbaycanın müdafiə naziri Həsənov simasında İran-Azərbaycan təmasları davam edib. Baqiri Azərbaycanla sərhəddə canlı qüvvə və hərbi texnikanın cəlb edilməsi, eləcə də şimal sərhədlərində hərbi təlimlərin keçirilməsi ilə bağlı bəzi mənbələrin dərc etdiyi məlumatların reallığa uyğun olmadığını bildirib. Görünən odur ki, Baqiri ilə Azərbaycanın müdafiə naziri arasında danışıqlar hərbi əməkdaşlıq komissiyasının iclası ilə yanaşı, ölkələr arasında gərginliyin azaldılması, münaqişənin kəskinləşməməsi və yeni kompromis həll yollarının tapılması məqsədilə gedir.
Maraqlıdır ki, danışıqlardan və komissiyanın iclasından bir müddət əvvəl İranın informasiya resurslarında regionun sərhədlərinə yenidən baxılmasının yolverilməzliyi ilə bağlı videoxəbərdarlıqlar dərc edilib və bu, mümkün cəhdlərə açıq-aşkar işarə vurub.
Bundan əlavə, bir müddət əvvəl İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu və bu xüsusi xidmət belə bəyanatları havaya atmaqla kifayətlənməyib, yaydığı başqa videoda əks olunan xəritədə Naxçıvanı  müstəqil dövlət kimi təqdim edib.
İranın regiondakı davranışını qiymətləndirmək və proqnozlaşdırmaq üçün nəzərə almaq lazımdır ki, Paşinyanın davranışının korreksiyası onun üçün ekzistensial əhəmiyyət kəsb edir. İranın Paşinyanın ABŞ və onların əsas və əsas düşmənləri olan İsraillə münasibətləri ilə bağlı heç bir illüziyası yoxdur. Kollektiv Qərb və İsrail Paşinyanın köməyi ilə Ermənistanı açıq-aşkar Tehrana hücum üçün tramplin edir.
Amerikapərəst qüvvələr Rusiyayönlü təsirini tamamilə azaltmaq üçün bölgədə yeni təlimərə başladı. Bu məsəsə İran üçün Rusiyanın özündən daha əhəmiyyətli və həssas məqama çevrildi.
İran çox yaxşı başa düşür ki, Rusiyaya qarşı edilən hər bir cəhd Tehran üçün də təhlükə yaradır. Bu baxımdan bizim müttəfiq mövqelərimiz həmişəkindən daha yaxındır. Ona görə də bu gün İranın hərbi və ya sülh proseslərində rolu üç il əvvəlkindən xeyli yüksəkdir".