Sabiq prezidentin oğlu ögey anasını MƏHKƏMƏYƏ VERDİ - FOTO
Sabiq prezidentin oğlu ögey anasını MƏHKƏMƏYƏ VERDİ - FOTOÖzbəkistanın birinci prezidenti İslam Kərimovun oğlu Pyotr Kərimov ögey anası Tatyana Kərimovaya qarşı irsi mübahisə ilə bağlı iddia qaldırıb.
KONKRET.az yerli KİV-ə istinadən xəbər verir ki, işə iyunun 26-da Mülki İşlər üzrə Yakkasaray Rayonlararası Məhkəməsində baxılacaq.
Xatırladaq ki, Pyotr Kərimov daha əvvəl həyat yoldaşı Yuliya Smetankina ilə problem yaşayıb.
Yuliyanın sözlərinə görə, münaqişə pul üstündə yaranıb. Pyotr evə sərxoş halda gəlib və Yuliyadan Daşkəndə bilet üçün pul tələb edib. O, rədd cavabı alanda əsəbiləşib və arvadını döyüb. Yuliya müxtəlif bədən xəsarətləri ilə xəstəxanaya yerləşdirilib, Kərimov isə şöbəyə aparılıb, lakin dindirildikdən sonra sərbəst buraxılıb.
Qeyd edək ki, İslam Kərimov 1989-cu ilin iyunundan 2016-cı ilin avqustuna qədər Özbəkistana rəhbərlik edib. Rəsmi tərcümeyi-halda bir həyat yoldaşı, Tatyana Kərimova və iki qızı, Gülnarə və Lola haqqında məlumatlar var. İslam Kərimovun üç övladının olması ilk dəfə ölümündən sonra, 2107-ci ildə qeyd edilib.
Pyotr İslam Kərimovun milliyyətcə yəhudi olan Natalya Petrovna (Pinxausovna) Kuçma ilə evliliyindən olan oğludur. O, 1966-cı ildə anadan olub. Natalya Kuçma 2008-ci ildə Daşkənddə vəfat edib. Pyotr Kərimov isə hazırda Moskvada  yaşayır. Onun "Asia-Invest Bank"ın idarə heyətinin sədr müavini vəzifəsində çalışdığı deyilir. Pyotr 2016-cı ilə qədər Özbəkistan Hava Yollarında top menecer vəzifəsində çalışıb. O, öz istəyi ilə istefa verib.
Tatyana Kərimova isə 26 avqust 1948-ci ildə Xabarovskda hərbçi ailəsində anadan olub. 1952-ci ildə valideynləri ilə birlikdə Fərqanə rayonuna köçüb. O, İslam Kərimovla 1970-ci ildə tanış olub və ailə həyatı qurub, iki qızı var – Gülnarə (1972) və Lola (1978).