Mərkəzi Bankın yeni qərarı manatın məzənnəsinə necə təsir edəcək? – Ekspert açıqladı - ÖZƏL
Mərkəzi Bankın yeni qərarı manatın məzənnəsinə necə təsir edəcək? – Ekspert açıqladı - ÖZƏLMərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarı ilə uçot dərəcəsi 7.75 faiz səviyyəsində müəyyən edilib. AMB-nin uçot dərəcəsi ilə bağlı yeni qərarı Azərbayan iqtisadiyyatı üçün hansı risklər formalaşdırır? Manatın məzənnəsi üçün risklər varmı?
Mövzu ilə bağlı KONKRET.az-ın suallarını iqtisadçı ekspert Natiq Cəfərli cavablandırıb. O bildirib ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankı uçot dərəcəsini artırmaqla inflyasiya riskini azaltmağı düşünür: "Mərkəzi Bank bazardan pul kütləsi azaldırsa, inflyasiyanın səviyəsinin aşağı düşəcəyini ehtimal edir. Amma təəssüf ki, bizim Mərkəzi Bankla dünya mərkəzi banklarının verdiyi qərarların bazarlara təsiri eyni deyil. Biz AMB-nin uçot dərəcəsinin 3 faiz olduğu vaxtlarda inflyasiyanın çox yüksək həddə çatdığını müşahidə etmişik. Buna görə də AMB-nin hər dəfə digər dövlətlərin mərkəzi banklarına baxaraq faiz artırması mexaniki qərardır".
Mərkəzi Bankın yeni qərarı manatın məzənnəsinə necə təsir edəcək? – Ekspert açıqladı - ÖZƏLİqtisadçı qeyd edib ki, Azərbaycanda uçot dərəcəsi artdığı zaman ilk növbədə bankların kredit faizləri yüksəlir: "Həm istehlak, həm biznes kreditləri uçot dərəcəsi artdığı zaman yüksəlir. Yeni qərardan sonra bank kreditlərinin 0,5-1 faiz artacağı gözlənilir. Bu, iqtisadiyyatın rıçaqlarının dönməsinə və iqtisadi aktivliyə mane olan faktordur. Hesab edirəm ki, mexaniki qərarlar verməkdənsə yerli reallıqlar nəzərə alınmalıdır. Çünki inflyasiya AMB-nin uçot dərəcəsi ilə bağlı verdiyi qərardan sonra da azalmayacaq və bu proses hazırda bütün dünyada gedir. Azərbaycan isə əksər sahələrdə idxaldan asılıdır. Yəni, AMB bu prosesə təsir edə bilməz. Lakin uçot dərəcəsinin artırılması iqtisadi aktivliyə, satışlara mənfi təsir edəcək".
Müsahibimin fikrincə, yeni qərar manatın məzənnəsinə hər hansı risk formalaşdırmır: "Hazırda manat üçün ciddi risk yoxdur. Çünki neft qiymətləri kifayət qədər yüksəkdir. "Qara qızılın" qiymətlərinin artması fonunda Azərbaycanın valyuta gəlirləri də yüksəlir. Ona görə də manat üçün indiki halda təhlükə yoxdur".