Ürəyinizi qorumaq üçün bu qidaları YEYİN
Almaniyanın Düsseldorfd şəhərindəki Diabet Araşdırmaları Mərkəzinin alimləri müəyyən ediblər ki, səhər yeməyində 25-28 qram qoz-fındıq yemək ürək-damar xəstəlikləri və şəkərli diabet riskini azalda bilər.
KONKRET.az xəbər verir ki, nəticələr Diabetin Öyrənilməsi üzrə Avropa Assosiasiyasında (EASD) dərc edilib.
Bildirilib ki, bir çox insan səhər yeməyində yumurta yeyir. Onun sağlamlıq üçün faydaları mübahisəlidir – bəzi ekspertlər yumurtada olan xolesterolun ürək üçün zərərli olduğuna inanırlar. Digərləri bu faktın daha çox araşdırma ilə təsdiqlənməsinin lazım olduğunu iddia edirlər. Fındıq isə, əksinə, qanda xolesterin səviyyəsini aşağı saldığı sübut edilmişdir.
Alman alimləri səhər yeməyində müntəzəm olaraq qoz-fındıq yeməyin orqanizmə fayda verib-vermədiyini öyrənməyə çalışıblar. Bunun üçün onlar könüllülərin iştirakı ilə təcrübə aparıblar. Birinci qrupdan olan subyektlər əti tam taxıl və ya dənli bitkilərlə, yumurtanı qoz-fındıq ilə əvəz etməli, kərə yağı əvəzinə zeytun yağı istifadə etməli idilər. Birinci qrupdan olan könüllülər adi pəhrizə riayət etdilər.
Təcrübənin sonunda məlum olub ki, 50 qram ətin 30 qram tam taxıl ilə əvəz edilməsi ürək-damar xəstəliklərinə tutulma riskinin 36% azalması ilə əlaqələndirilir. Kərə yağı əvəzinə zeytun yağı yemək onların baş vermə ehtimalını 4% azaldıb. Eyni zamanda, qoz-fındıq lehinə yumurtadan imtina etmək potensial olaraq ürək və damar xəstəliklərinin inkişaf riskini 17%, 2-ci tip diabetin inkişaf riskini 18% azaldır.
Alimlər qeyd ediblər ki, onlar insanları yumurtanı rasionlarından tamamilə çıxarmağa çağırmırlar. Tədqiqatçılar balanslı qidalanmanın sağlamlıq üçün əhəmiyyətini vurğulayıb.//Qafqazinfo