"İdeal" valideyn olmaq üçün nə etməli? - ARAŞDIRMA
"İdeal" valideyn olmaq istəyi emosional tükənməyə və uşağın davranışı üzərində nəzarətin daha da itirilməsinə səbəb olur.
Bu barədə "MedicalXpress"ə (MedXpress) Ohayo Tibb bacısı Kollecinin (ABŞ) tədqiqatçıları məlumat veriblər.
Alimlərin fikrincə, uşağı yaxşı təhsil və hər şeyin ən yaxşısı ilə təmin etmək istəyi vəsvəsəyə çevrilmədikcə valideynlər üçün normaldır. Özünüz və uşağınız üçün real olmayan gözləntilər emosional tükənməyə - öhdəsindən gələ bilməyəcəyiniz stress səbəbindən fiziki və ya emosional gərginliyə səbəb ola bilər.
Enerji çatışmazlığı valideynlərə əvvəllər qurulmuş "optimal və düzgün" gündəlik rejimə riayət etməyə imkan vermir və qıcıqlanmanın yığılması uşağa qarşı özündən çıxmağa və qəddarlığa səbəb olur. Alimlər qeyd ediblər ki, belə bir səhv uşaqların davranışlarının pisləşməsinə gətirib çıxarır və uzun müddətdə onların psixi sağlamlığına ziyan vurur. Sosial şəbəkələr və onların yayımladığı "ideal" ailə görüntüləri də onların valideynlik rolundan narazılığını artıra bilər.
Emosional tükənmişlikdən və onun nəticələrindən qaçınmaq üçün valideynlərə övladlarına nəzarəti gücləndirməməyi, əksinə, "müsbət strategiyalardan" istifadə etməyi tövsiyə edirlər. Bunlara prioritetləri təyin etmək, uşağı fəal şəkildə dinləmək və uşağın fəaliyyətləri üçün ağlabatan gözləntilər qoymaq daxildir.