Ruslar iş axtarır - Yüksək maaş problemi kəskinləşir
Ruslar iş axtarır - Yüksək maaş problemi kəskinləşirRusların 42%-i uyğun şərtlərlə daimi və ya layihə işi üçün başqa şəhərə köçməyə hazırdır. Digər 10% də köçməyə qarşı deyil, lakin belə bir ehtiyac hələ yaranmayıb, 7% isə artıq köçüb. Eyni zamanda, respondentlərin 41%-i, ümumiyyətlə, köçmək variantını nəzərdən keçirmir.
KONKRET.az xəbər verir ki, belə məlumatlar Rabota.ru xidməti və "SberResheniya" şirkətinin araşdırmasından irəli gəlir. Araşdırmaların nəticələri iyulun 29-da dərc edilib.
Araşdırmaya görə, 35-39 yaşlı ruslar üçün (19%) uyğun şərtlər olduqda köçmək ehtimalı yüksəkdir. Yaşı 55 və daha yuxarı olan respondentlərin 16%-i yaşayış yerini dəyişməyə hazırdır, lakin onların belə bir ehtiyacı olmayıb. Artıq köçmüşlərin əksəriyyəti (22%) və köçməyə hazır olmayanlar (20%) 50-54 yaş arasındadır.
Mümkün köçürülmə üzrə şəhərlər arasında lider Sankt-Peterburqdur, respondentlərin 42%-i buna səs verib. 38% Moskvanı, 28% – Soçi, 24% Kalininqrad, 22% isə Krasnodarda yaşamağa etiraz etmir. Tədqiqat iştirakçılarının 16%-i Kazana köçəcək, 13%-i Nijni Novqorodda, 11%-i Yekaterinburqda, 10%-i Vladivostokda işləməyə hazırdır. Respondentlərin 8%-i Novosibirsk və Rostov-na-Donu qeyd edib. Mümkün köçürmə üçün digər şəhərlər bunlardır: Volqoqrad (7%), Samara və Krasnoyarsk (hər biri 6%), Xabarovsk (3%) və Çelyabinsk (2%).
Respondentlərin 29%-i şərait uyğun olarsa, işləmək üçün istənilən şəhərə köçməyə hazırdır.
Əksər insanlar işlə bağlı başqa şəhərə köçmək üçün əsas amil kimi maaş artımını göstərirlər (88%). Onların 76%-i yeni yerdə mənzillə təmin olunmasının vacibliyini, 50%-i rahat iqlimi, 47%-i isə inkişaf etmiş infrastrukturu qeyd edib.
40% üçün əsas meyarlardan biri yaxşı ekologiya və təbiətdir. 38% yüksək mədəni həyat səviyyəsini seçir, 23% şəhərdə inkişaf etmiş peşəkar icmanın olmasını, 13% isə böyük sənaye şəhərində yaşamaq istəyir. Köçürülmə üçün digər şərtlər arasında tədqiqat iştirakçıları şəxsi nəqliyyatı (12%), ailə və dostlara yaxınlığı (11%) və çoxlu sayda əyləncə məkanını (7%) qeyd ediblər.