Təhdid və təhlükələri minimuma endirdikdən sonra quru sərhədlərin açılmasına nail ola biləcəyik
Təhdid və təhlükələri minimuma endirdikdən sonra quru sərhədlərin açılmasına nail ola biləcəyik"Çox təəsüf ki, özünü "radikal müxalifət" adlandıran və Azərbaycan hökumətinin həyata keçirdiyi siyasəti tənqid edən bəzi dırnaqarası siyasətçilər də prosesləri öz xeyirlərinə dəyişməklə, Azərbaycan hökumətinin həyata keçirdiyi siyasəti tənqid etməklə xal qazanmaq istəyirlər. Anlamadırlar ki, Azərbaycan vətəndaşlarının təhlükəsizliyi ən əsas məsələdir. Quru sərhədlərin bağlı olması əlavə problemlər və narahatlıqlar yaratsa da, bizim üçün ən vacib olan vətəndaşlarımızın təhlükəsizliyinin təmin edilməsidir. Mövcud təhdid və təhlükələri minimuma endirdikdən sonra quru sərhədlərin açılmasına da mərhələli şəkildə nail ola biləcəyik. Azərbaycan daha qüdrətli dövlət olaraq öz inkişaf konsepsiyasına və inkişaf xəttinə sadiq qalacaq. Hökumət tərəfindən vətəndaşlarımızın sosial rifahının yaxşılaşdırılması üçün uğurlu layihələrin həyata keçirilməsinə şahidlik edə biləcəyik".
Bu sözləri Pravda.az-a açıqlamasında Milli Məclisin deputatı Naqif Həmzəyev deyib.
Deputat bildirib ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri 44 günlük Vətən müharibəsində Ermənistan və separatçılar üzərində qələbə çalmaqla yanaşı, erməni lobbisini və diasporunu da məğlub edib:
"Ermənistan terrorçuları və erməni lobbisinə bağlı terror təşkilatları tərəfindən türk diplomatlarına qarşı törədilmiş, eyni zamanda Azərbaycanda metroda baş vermiş terror hadisəsini nəzərdən keçirsək, deyə bilərik ki, Vətən müharibəsindən sonra məğlub vəziyyətə düşmüş Ermənistan və erməni lobbisi hər vəchlə Azərbaycandan qisas almaq istəyir. Bu baxımdan da quru sərhədlərin bağlı olması üçün ən əsas təhdid və təhlükələr, təbii ki, erməni lobbisi və diasporu tərəfindən gəlməkdədir. Bütün bunlarla yanaşı, Azərbaycan səfirliklərinə qarşı törədilmiş cinayət hadisələrini də nəzərdən keçirsək, dini radikal, terrorist qrupların Azərbaycan ərazilərində də bu cür terror hadisələrini törətməkdə maraqlı olduqlarını anlamaq heç də çətin deyil. Azərbaycanda fəaliyyət göstərən səfirlik və diplomatik korpuslara qarşı törədilməsi planlaşdırılan terror hadisələrinin də qarşısı Azərbaycan Silahlı Qüvvələri, xüsus xidmət orqanları tərəfindən məharətlə alınıb. Bu cür təhdidlər də mövcuddur və qarşısının alınması üçün təxirəsalınmaz tədbirlər həyata keçirməliyik. Eyni zamanda Azərbaycanın yerləşdiyi coğrafi məkanı nəzərdən keçirsək, Azərbaycan qonşularının daxil olduqları müharibə və münaqişələri də görməzdən gələ bilmərik. Çünki faktiki olaraq qonşu ərazilərdə müharibələr və münaqişələr varsa, hər an həmin ərazilərdən təhdid və təhlükələrin gəlmə ehtimalının böyük olduğu heç kimə sirr deyil. Hamı bunu anlayır. Düşünürəm, Vətən müharibəsinin gedişində və sonrakı dövrlərdə baş vermiş hadisələr deməyə imkan verdi ki, regionda güclənən və yeni reallıqlar yaradan Azərbaycanın qüvvətlənməsini, Ermənistanın bu proseslərdə kölgədə qalmasını istəməyən, Cənubi Qafqazda öz siyasi maraqlarını yerinə yetirmək üçün Ermənistan və digər qonşularımız vasitəsilə regionda mövcudiyyətini davam etdirmək istəyən güclər var. Onların da Azərbaycan ərazilərində terror hadisələri və xoşagəlməz hadisələr törətməklə Azərbaycanı zəiflətmək, onu çətin duruma salmaq niyyətləri ola bilər. Mövcud təhdid və təhlükələrin haradan gəldiyini anlamaq üçün heç də güclü siyasətçi, analitik olmağa ehtiyac yoxdur".  / azxeber.com