Alimlər ölümcül ağciyər xəstəliyinin səbəbini aşkarlayıblar
Alimlər ölümcül ağciyər xəstəliyinin səbəbini aşkarlayıblarRatqers Universitetinin tədqiqatçıları aşkar ediblər ki, səhv yerləşən immun hüceyrələri şəbəkələri on il ərzində xəstələrin 80 %-ni öldürən ölümcül xəstəlik olan idiopatik ağciyər fibrozunun inkişafında əsas rol oynayır. Kəşf yeni müalicələrə səbəb ola bilər.
KONKRET.az report.az-a istinadən xəbər verir ki, araşdırma "European Respiratory Journal"da (ERS) dərc olunub.
İdiopatik ağciyər fibrozu ağciyər toxumasının çapıqlaşmasına səbəb olur, nəfəs almağı çətinləşdirir və xroniki oksigen çatışmazlığı ilə nəticələnir. Mövcud dərmanlar xəstəliyin gedişatına yalnız cüzi təsir göstərir və ağciyər transplantasiyası bütün xəstələr üçün mümkün deyil və yüksək risklə əlaqələndirilir – xəstələrin 50 % -i əməliyyatdan sonrakı beş il ərzində ölür.
Yeni araşdırmada alimlər sağlam ağciyərlərdən toxumaları və idiopatik ağciyər fibrozu olan xəstələrdən nümunələri müqayisə etmək üçün fəza fiqurlarının çəkilməsi üsullarından istifadə ediblər. Onlar aşkarlayıblar ki, xəstələrin zədələnmiş ağciyərləri sözün əsl mənasında plazma hüceyrələri ilə – adətən sümük iliyində olan və antikor istehsal edən xüsusi immun hüceyrələri ilə doludur.
"Bu tədqiqatda ən diqqət çəkən şey, idiopatik ağciyər fibrozu xəstələrinin ağciyərlərindəki bütün fibrotik bölgələrin plazma hüceyrələri ilə örtülməsidir", – Rutqers Universitetinin Tibb Məktəbinin pediatriya professoru, tədqiqatın aparıcı müəllifi Si Yan deyib. "Normal ağciyərlərdə belə hüceyrələr praktiki olaraq yoxdur, lakin idiopatik ağciyər fibrozu olan xəstələrdə onların sayı çox olur", – o əlavə edib.
Alimlər bu anormal immun prosesini idarə edən əvvəllər məlum olmayan hüceyrə şəbəkələrini müəyyənləşdiriblər. Onlar siqnal zülalları və plazma hüceyrələrini zədələnmiş ərazilərə cəlb edən, zülal, unikal fibroblastlar ifraz edən yeni növ damar divar hüceyrələri aşkarlayıblar.