İçeqapanıqlıq və depressiya
Zehni inkişafın ləngiməsi
Yaxşı qidalanma qan azlığını önləyir
Qan azlığı olan uşaqların müalicəsində düzgün və balanslı qidalanma əsas rol oynayır. Qırmızı ət, quru meyvələr, bəhməz, fındıq kimi dəmir baxımından zəngin məhsulların istifadəsi tövsiyə olunur.
Xüsusilə, məktəb dövründə olan uşaqlar səhər yeməyindən imtina etməməlidirlər. Tədqiqatlara görə, səhər yeməyi edən uşaqlar dərslərində daha uğurlu olur. Səhər yeməyində tam taxıllı çörək, süd, yumurta və pendir kimi zülalla zəngin qidalar mütləq yer almalıdır. Bu, uşağın konsentrasiyasını və qavrama qabiliyyətini artırır.
Qan azlığının səbəbi müəyyən edilməlidir
Qan azlığının müalicəsində ilk addım onun səbəbini dəqiq müəyyənləşdirməkdir. Dəmir çatışmazlığına əsaslanan qan azlığı halları dünyada ən çox rast gəlinən anemiya növüdür.
Uşaqlarda qan azlığının müalicəsi necə aparılır?
Qan analizləri nəticəsində uşağın vəziyyəti və anemiyanın növü təyin edilir. Müalicəyə dəmir preparatları ilə başlanılır. Körpələrə sirop və damcı şəklində dərmanlar verilir. Müalicə müddətində uşaqların vəziyyəti mütəmadi olaraq yoxlanılmalı və təhlillər aparılmalıdır.
Qan azlığının qarşısını almaq üçün nə etməli?