Şirniyyatlardan necə imtina edək?
Şirniyyatlardan necə imtina edək?Dietoloq-məsləhətçi, ANO Elmi Mərkəzinin direktor müavini Aleksey Kabanov şirniyyata olan aludəçiliyi necə aradan qaldıra biləcəyimizi açıqlayıb.
KONKRET.azyeniavaz.com-a istinadən xəbər verir ki, o, bu barədə lenta.ru ilə söhbətində danışıb.
Kabanov izah edib ki, qəflətən şəkərdən imtina həzm və ya daxili orqanların işində problemlər yaratmır, lakin insanın psixoloji vəziyyətini pisləşdirə bilər:
"Biz həqiqətən alkoqol və ya nikotindən daha güclü ola biləcək əsl asılılıqla qarşılaşırıq. Amma heç kim şəkər istehlakı ilə həddən artıq istifadə edən insanı xəstə hesab etmir. Bununla belə, bir çoxumuz ciddi xroniki xəstəliklərin astanasındayıq – dişlərin çürüməsindən tutmuş piylənməyə qədər".
Şəkərli qidalardan imtina etmək istəyənlər üçün Kabanov pəhrizdə onların miqdarını tədricən azaltmağı tövsiyə edib. Bundan əlavə, o, onları meyvələrlə və ya təbii şəkər əvəzediciləri olan məhsullarla əvəz etmək vərdişini inkişaf etdirməyi məsləhət bilib.